Ky lëng i frutave na jep energji gjatë pranverës, si ta bëni në kushte shtëpie

Kuzhina
Ky lëng i frutave na jep energji gjatë pranverës, si ta bëni në kushte shtëpie

Portokalli dhe kivi do të jenë perfekte për t’u shijuar, për të marrë energji dhe për të forcuar sistemin imunitar.

Përgatitja është e thjeshtë dhe e shpejtë, shija e mrekullueshme dhe benefitet të mëdha: një koncentrat i vitaminës C falë portokallit dhe limonit, por edhe kivit. Pra, nëse doni të pastroni trupin, të ulni kolesterolin dhe të furnizoheni me vitamina, kjo është receta që bën për ju!

Përgatitja e lëngut të kivit dhe portokallit është shumë e thjeshtë: në pak minuta do të keni në gotën tuaj një përqëndrim të vërtetë energjie.

Përbërësit për dy porcione:

3 portokaj

4 kivi

1 limon

Sheqer (nëse dëshironi)

Përgatitja:

Qëroni portokajt dhe kivit e më pas pritini në copa të vogla. Shtoni në shtrydhëse portokajt në shpejtësi jo shumë të lartë për më pak se një minuta. Më pas shtoni edhe copat e kivit dhe vazhdoni centrifugimin derisa të përftoni një lëng pa mbetje.

Më pas hidheni lëngun neper gota dhe me ndihmën e një luge përziejeni më mirë lëngun. Shtoni më pas pak lëng limoni dhe nëse nuk ju pëlqen shija acide, mund t’i shtoni pak sheqer./living.

[the_ad_group id="421"]

2 receta pijesh freskuese për këto ditë të nxehta vere

Opoja.net

Brumë pice për 2 minuta, i butë pambuk

Opoja.net

Një ide e sallatës së shpejtë për iftar

Opoja.net

Receta e orizit të ngrohtë me brokoli – shije dhe shëndet në një pjatë

Opoja.net

Mënyra më e thjeshtë për të përgatitur sherbetin e ëmbëlsirave, në frigorifer

Opoja.net

Mënyra më e mirë për të gatuar omletin

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net