Llokuma të mbushur me djathë

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kuzhina
1 Kg
Miell
3
Vezë
50 gr
Sodë buke
50 gr
Kripë
3
Gota jogurt
Djathë
  1. I tundim vezët me sodën e bukës. Më pas i shtojmë kripën dhe jogurtin. Kur e kemi përzier masën e lëngshme, fillojmë dhe i shtojmë miellin duke e përzier e ndrydhur vazhdimisht. Brumin e formuar e lëmë të vijë për rreth 40 minuta.
  2. Më pas e marrim e shtrijmë në tavolinën e punës dhe e hollojmë me t’hollues. E hollojmë pothuajse dyfish më tepër sesa zakonisht. E presim në copa.
  3. Mbi gjysmën e copave vëmë nga një copë djathë dhe i vëmë një copë tjetër pa djathë mbi. I shtypim anët me pirun që të mos dalë djathi. E fërgojmë në vaj të ngrohtë.
  4. Mund të shërbehen për mëngjes me ajvar, ullinj
/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-