Macron bën thirrje të mos politizohet sporti

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Sport

3 ditë para nisjes së kampionatit botëror të futbollit, presidenti francez Emanuel Macron ka bërë thirrje që aporti të mos politizohet.

“Sporti nuk duhet të politizohet”, tha Macron duke folur me gazetarët në një samit të forumit të Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor në Bangkok.

Kupa e Botës 2022, e cila fillon të dielën, është përfshirë nga polemika, duke përfshirë shkeljet e dyshuara të të drejtave të njeriut nga Katari, shtypjen e mospajtimit, keqtrajtimin e punëtorëve të huaj dhe persekutimin e personave LGBT.

“Vokacioni i këtyre ngjarjeve të mëdha është të lejojë atletët e të gjitha vendeve, duke përfshirë ndonjëherë të vendeve në luftë, të lejojnë sportin të ekzistojë dhe ndonjëherë të gjejnë, përmes sportit, mënyra për të diskutuar kur njerëzit nuk arrijnë më të flasin”, theksoi Macron.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-