Opoja.net

Mënyra më e mirë për të gatuar omletin

Mënyra më e mirë për të gatuar omletin

Nëse jeni një fans i omletit, dëgjoni këto këshilla të gatimit nga Marcus Wareing, raporton “Daily Star”, transmeton lajmi.net.

Omleti mund të duket i thjeshtë për t’u gatuar, por ka vështirësitë e tij. Pjesa kryesore e shuplakës kthehet lehtësisht tek vezët e fërguara. Është gjithashtu shumë e lehtë për ta bërë që fillimi i mëngjesit të shkojë mirë. Pra, nëse këto fatkeqësi të kuzhinës janë shumë të njohura për ju, duhet të dëgjoni.

Marcus Wareing shpjegoi mënyrën e tij të gatimit të omleteve në librin e tij të fundit – Marcus Everyday. MasterChef i Profesionistëve i cili është yll me Michelin – zbuloi se shumë prej nesh janë duke bërë gabime në pregatitjen e omletit.

Së pari, Marcus u thotë fansave se është e rëndësishme të përdorni përbërësit dhe veglat e duhura.

Është më mirë të blini vezët më të freskëta dhe gjithmonë përdorni një tigan jo ngjitës për të mos lejuar që përzierja të skuqet.

Kuzhinieri tha se omleta e përsosur kërkon katër gjëra kryesore – vezë të freskëta, gjalpi, një tigan pa shkop dhe një shpatull.

Ai shpjegoi se duhet të vendosni tiganin tuaj në nxehtësinë e mesme, jo më të nxehtë se kaq. Nëse panja është shumë e nxehtë, nuk keni bërë omletin e duhur.

Vendosni gjalpin në tigan, sigurohuni që baza e tiganit të jetë e mbuluar dhe gjalpi të dalë me flluskë, gati në atë pikë sa të fillojë të marrë ngjyrë kafe. /Lajmi.net/

Bukë me gjalpë: E butë dhe shumë e shijshme – qëndron e freskët për tri ditë

Merlinda Guraj

Makarona me proshutë dhe ajkë kosi të mbushur me salcë kërpudhash

Merlinda Guraj

Ëmbëlsirë me tre veprime: Çokollatë e cila nuk mund të refuzohet!

Merlinda Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net