Mësimi fillon me 13 shtator me prezencë fizike – 77% e mësimdhënësve e mbi 2 mijë nxënës janë vaksinuar

Opoja.net Opoja.net Kosova

Zëvendësministri i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Dukagjin Pupovci, në një konferencë për medie ka njoftuar që kanë bërë të gjitha përgatitjet që vitit i ri shkollor të fillojë me prezence fizike me 13 shtator.

Pupovci thotë se rekomandimet e fundit të ardhura nga OBSh-ja janë që shkollar mund të zhvillojnë mësimin me prezencë fizike.

Ai ka shtuar se sipas të dhënave që kanë deri më tani janë vaksinuar 77% e mësimdhënësve dhe mbi 2 mijë nxënës.

“Parashihen skenarët A, B, C dhe është shtuar skenari i rikthimit në shkolla me prezencë të plotë. Javën e ardhshme kemi takim me drejtoritë komunale dhe SBAShK-un”, tha ai.

“Sa i përket vaksinimit të mësimdhënësve shkalla e vaksinimit është 77%, kurse janë vaksinuar 2369 nxënës. Rekomandimet e fundit të OBSh-së janë që shkollat të qëndrojnë të hapura”, tha Pupovci.

Ai ftoi mësimdhënësit që të vaksinohen, duke shtuar se nëse nuk e marrin vaksinën çdo 72 orë duhet të sjellin testin PCR që janë negativ.

“Nëse nuk sjellin testin nuk mund të hyjnë në klasë”, tha ai.

Sipas tij, shpërndarja e teksteve shkollore do të përfundoj me kohë për klasat nga e para deri në të nëntën dhe do të ofrohen falas.

“Janë bërë përgatitjet edhe për librat. Në afatin e maturës kemi pasur 200 komisionerë dhe 650 administrues. Në provim kanë hyrë mbi 5 000 nxënës. Rezultatet e testit të maturës pritet të publikohen me 6 shtator”, tha ai.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-