Ministri i Jashtëm çek flet pas vendimit të BE-së rreth liberalizimit të vizave për Kosovën

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së kanë ranë dakord sot për mandatin e Këshillit për të negociuar rregulloren për udhëtimin pa viza për kosovarët.

Ministri i Jashtëm i Çekisë, Jan Lipavsky, ka thënë se në bazë të këtij mandati, Presidenca çeke do të nisë negociatat me Parlamentin Evropian.

“Sot kemi bërë një hap të rëndësishëm drejt vendosjes së udhëtimit pa viza për qytetarët e Kosovës. Tani besojmë se do të jemi në gjendje të arrijmë shpejt një marrëveshje me Parlamentin Evropian për ta kthyer këtë premtim në realitet. Liberalizimi i vizave u mundësua nga fokusi i Kosovës në forcimin e mbrojtjes së kufijve, menaxhimit të migracionit dhe sigurisë. Ne kemi besim se ky bashkëpunim i mirë do të vazhdojë të zhvillohet edhe në të ardhmen”, ka deklaruar Lipavsky, transmeton Zeri.info.

Sipas qëndrimit të Këshillit, liberalizimi i vizave do të zbatohet nga data e funksionimit të Sistemit Evropian të Informacionit dhe Autorizimit të Udhëtimit (ETIAS) dhe në çdo rast më së voni nga 1 janari 2024. /Zëri

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-