Ministri Murati prezenton Pakon e Ringjalljes Ekonomike

Opoja.net Opoja.net Kosova

Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati në një konferencë për media ka prezentuar pakon e ringjalljes për prodhuesit vendorë

Ai ka thënë se në kuadër të masës 2.1 do të mbështeten me 20 % për kredi.

Sipas tij kjo do të bëhet nga data 1 tetor.

“Secili biznes do të mbështetet deri në 20 mijë euro për trajnim të stafit. Është paraparë subvencionimi deri 10 mijë euro për stafin menaxherial, për t’u gjendur tregjet e reja, po ashtu është paraparë masë për ribrendim deri në 50 mijë euro, si dhe masa tjetër subvencionimi deri në 50 mijë euro për të marrë pjesë në panairet ndërkombëtare dhe fillon nga data 1 tetor, e do të jetë e hapur deri në qershor të vitit të ardhshëm”, tha ai.

Masa tjetër subvencioni deri më 50 mijë euro që të marrin pjesë në panaire ndërkombëtare. Këto masa përbëjnë një paketë që të mbështesin prodhuesit, nga data 1 tetor deri në fund të qershorit të muajit të ardhshëm”, tha ai./FrontOnline

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-