MPMS dhe UNDP në përkrahje të punëkërkuesve e bizneseve

Opoja.net Opoja.net Kosova

Basri Konjuha dhe Ahmet Grajçevci, dy punëkërkues të regjistruar në Zyrën e Punësimit në Obiliq, të cilët prek kohësh kanë qenë në kërkim të një vendi pune stabil, tashmë kanë nisur punën në restorantin “Jara”, në Obiliq.

Basriu u punësua në restorant si kuzhinier. Aftësitë e tij kulinare menjëherë kanë zgjuar interesimin e klientëve për të shijuar gatimet e tij dhe as maska e vendosur në fytyrë nuk ia fsheh kënaqësinë që e ndien teksa nxjerr ushqimet nga furra.

Nga ana tjetër, Ahmeti, i punësuar si kamerier kujdeset që ushqimet t’i servojë për klientët. I ri dhe energjik, qëllimet e tij janë që të përfundojë secilën ditë në mënyrë efektive dhe të mbështesë familjen e tij. Ahmeti fton bashkëmoshatarët e tij që të regjistrohen si punëkërkues dhe të përfitojnë nga programet e punësimit në dispozicion të tyre.

Të dytë, Basriu dhe Ahmeti janë mbështetur nga Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale-Agjencia e Punësimit e Republikës së Kosovës me programin e subvencionimit të pagës, nëpërmjet të cilit veçmas punëkërkuesve, po përpiqemi ta lehtësojmë edhe punën e bizneseve në Kosovë.

Përballja me pandeminë Covid-19 ka vështirësuar gjendjen ekonomike rrjedhimisht, mirëqenien e familjeve në Kosovë dhe si përgjigje e menjëhershme ndaj situatës aktuale, MPMS-ja ka intensifikuar mbështetjen për punëkërkuesit në Kosovë, nëpërmjet programeve të ndryshme në kuadër të masave aktive të tregut të punës.

MPMS-ja, në bashkëpunim me partnerët e saj, siç është Programi për Zhvillim i Kombeve të Bashkuara (UNDP) në Kosovë, ka shpallur këtë vit Programin për subvencionimin e pagës, Programin e vetëpunësimit, atë të Trajnimit në punë dhe po vazhdon ta ketë të hapur fazën e dytë të Programit të vetëpunësimit për mbështetje të punëkërkuesve të riatdhesuar, në Kosovë.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-