Nderoi jetë H.Rystem Spahiu arkëtar i Medresesë

Opoja.net Opoja.net Lajme Opoja

Kosavë, 25 korrik – Sot në ketë ditë ka ndrruar jetë Rystem Spahiu arkatari i Medresesë njeherit i njohur është për shumë veprimtari. Në ketë muaj të mishirës në ketë ditë të gjuma. Allahu e mishiroftë më meshirën më të lartë.

Nexhat Spahiu i ka njoftuar miq në facebook: Te nderuar miq e dashamir ju lajmeroj se sot ne keto dite te ketij muaji te meshires ka vdekur axha h. Rystem Spahiu.Vorrimi behet me drek, pas namazit te xhumasë.

Portali Opoja.Net ju sjell edhe një biografi të shkurtër të Haxhi Rystesë siq e njohin në treven e Opojës:

U lindë më 23.05.1952 në fshatin Kosavë komuna e Dragashit. Shkollën fillore e kreu në vendlindje kurse të mesmen mbaroi Medresenë Alauddin në Prishtinë. Pastaj vazhdoi shkollën e lartë në Gjakovë. Një kohë punoi si imam në Nikshiq të Malit të zi. Njashtu punoi edhe sekretar-arkëtar në Këshillin e Bashkësisë Islame në Rahovec. Nga viti 1985 u angazhua në Medresenë e mesme Alauddin në Prishtinë si edukator, duke vazhduar më vonë arkëtar, punë të cilën edhe sot vazhdon të punoj. Ndërkohë merret edhe me shkrime të ndryshme që janë botuar në disa revista dhe libra islame. Njëherit është edhe përkthyes i disa librave fetare nga gjuha boshnjake. Sot më 25 korrik 2014 ai ka ndryshuar jetë.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-