Nga 21 komuna që ishin në balotazh, LDK fitoi 5, PDK 4, VV 4, AAK 3

Opoja.net Opoja.net Kosova

Në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale në Kosovë, Lidhja Demokratike e Kosovës (LKD) siguroi edhe 5 fitore sipas rezultatit të deri tashëm të KQZ-së ku janë numëruar në pothuajse të gjitha komunat mbi 85% e votave.

Komunat që siguroi LDK:

 1. Prishtinë – Përparim Rama
 2. Fushë Kosovë – Burim Berisha
 3. Istog -Ilir Ferati
 4. Viti – Sokol Haliti
 5. Junik – Ruzhdi Shehu

Ndërsa, PDK-ja ka siguruar 4 fitore:

 1. Drenasi – Ramiz Lladrovci
 2. Kaçanik – Besim Ilazi
 3. Prizren -Shaqir Totaj
 4. Dragash – Shaban Shabani

VV-ja në këtë raund arriti të sigurojë katër fitore në:

 1. Gjilan – Alban Hyseni
 2. Kamenicë -Kadri Rahimaj
 3. Podujevë – Shpejtim Bulliqi
 4. Shtime – Qemajl Aliu

AAK-ja ka siguruar 3 fitore:

 1. Gjakovë Ardian Gjini
 2. Klinë – Zenun Elezaj
 3. Rahovec -Smajl Latifi

Nisma Socialdemokrate ka siguruar fitore në Malishevë me Ekrem Kastratin.

Obiliqin e ka fituar Iniciativa Qytetare për Obiliqin me Xhafer Gashin.

Mamushën e ka fituar KDTP me Abdülhadi Krasniç.

Lista Serbe në këtë raund ka fituar Kllokotin me Vladan Bogdanoviç.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-