Opoja.net

Një asteroid gjigant me madhësinë e një mali do të përshkojë tokën këtë muaj

OR2 pritet të lundrojë me siguri në një distancë prej rreth 4 milion milje, ose rreth 17 herë distancën nga toka në hënë, raporton “The Sun”, transmeton lajmi.net.

Në një gjatësi prej 2.5 milje, asteroidi është më i gjatë se mali i madh Fuji i Japonisë, kjo e bën atë mjaft të madh për ta parë me një teleskop. Aktualisht është i dukshëm vetëm me një teleskop profesional.

Astronomët aktualisht po gjurmojnë gati 2,000 asteroide, kometa dhe objekte të tjera që kërcënojnë pikën tonë, tokën.

“Nasa nuk di asnjë asteroid apo kometë aktualisht në një kurs përplasjeje me Tokën, kështu që probabiliteti i një përplasjeje të madhe është mjaft i vogël”, thotë Nasa. /Lajmi.net/

 The space rock is not expected to collide with Earth

​Veturat e reja do të kenë kufizues të shpejtësisë

Opoja.net

Biden: Pata një “takim shumë të mirë” me presidentin Erdoğan

Merlinda Guraj

Nagavci: Mësimi vazhdon sipas skenarëve dhe rekomandimeve të IKShPK-së

Merlinda Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net
Send this to a friend