Opoja.net

Oriz me perime

Oriz me perime

Kur vjen puna tek pjatat e thjeshta dhe të shijshme, shumicës i shkon mendja tek orizi.

E pëlqyeshme dhe e dëshirueshme në tavolinë, kjo është receta që ju propozojmë sot.

Nevojiten:

▪ 200 g misër,
▪ 200 g bizele,
▪ 2 karota,
▪ 200 g oriz,
▪ spec i kuq,
▪ kripë,
▪ piper,
▪ një degë kanelle,
▪ vaj,
▪ qepë.

Përgatitja:

Priteni karotën në kube dhe qiteni në tenxhere me ujë të valuar.

Pas pesë minutash shtoni misrin e ngrirë dhe bizelen, degën e kanellës dhe zieni 15 minuta.

Derisa perimet të zihen, në një tenxhere tjetër zieni orizin.

Në vajin e ngrohur fërgoni qepën, shtoni orizin e zier, perimet e kulluara, specin e prerë përsëgjati, kripën dhe piperin dhe të gjitha përzieni mirë, transmeton Telegrafi.

Bukë me gjalpë: E butë dhe shumë e shijshme – qëndron e freskët për tri ditë

Merlinda Guraj

Makarona me proshutë dhe ajkë kosi të mbushur me salcë kërpudhash

Merlinda Guraj

Ëmbëlsirë me tre veprime: Çokollatë e cila nuk mund të refuzohet!

Merlinda Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net