Pak para takimit Kurti – Vuçiq, komuna e Zveçanit do ta shpallë sot presidentin serb qytetar nderi

Opoja.net Opoja.net Kosova

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, sot do të shpallet qytetar nderi i Komunës së Zveçanit në Kosovë.

Mediat serbe raportojnë se në ceremoninë e sotme, drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, do ta pranojë një pllakë dhe çelësin e qytetit të Zveçanit në emër të Vuçiqit.

Para Vuçiqit, nga kjo komunë e Kosovës kështu u nderuan edhe tenisti serb, Novak Gjokoviq si dhe paraardhësi i Petkoviqit dhe aktualisht ambasadori i Serbisë në SHBA, Marko Gjuriq.

Drejtori i të ashtuquajturës zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq do të qëndrojë për dy ditë në Kosovë. Është paralajmëruar që ai të marrë pjesë në një akademi të organizuar në “Shtëpinë e Kulturës”, me rastin e shënimit të 30 vjetorit të themelimit të Komunës së Zveçanit.

Ai po ashtu parashihet të zhvillojë takime me disa familje serbe në atë zonë./GazetaSinjali/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-