Pite me mish

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kuzhina
½ kg
Miell (tip 500)
300 ml
Ujë
Kripë
500 g
Mish të bluar
500 g
Qepë
Vegetë, piper të zi, kripë
150 ml
Vaj

Miellin e vendosim në tavolinën e punës. Ia hapim një vrimë në mes, në të cilën e shtojmë ujin e përzier me kripë. E përziejmë deri sa të kemi masë të fortë brumi. E ngjeshim për 10 minuta. Pasi të kemi fituar brumin e dëshiruar, e mbulojmë me një pecetë të pastër dhe e lëmë të rrijë për rreth 30 minuta.

Grijmë të gjitha qepët. Ndërkohë një tigan të thellë e vendosim të ngrohet vaji. Fillimisht i shtojmë qepët derisa të skuqen paksa. Sipër e shtojmë tërë mishin e bluar, me vegetë, piper të zi dhe kripë. I përziejmë derisa të mos mbetet aspak mish i papjekur.

E lëshojmë furrën në 180 gradë C.

Pasi brumi të ketë pushuar, fillojmë t’i hapim petët. Tavolinën e punës e spërkasim me pak miell dhe tavën për pjekje e lyejmë me pak vaj.

I ndajmë kuleqët nga brumi, afërsisht katër për petën e poshtme dhe katër për të sipërmen. Kur t’i shtrijmë katër petët për poshtë, një nga një i vendosim në tavë, dhe ndërmjet vetes i lyejmë me vaj. Ia shtojmë tërë mishin, dhe më pas i hollojmë edhe petët për mbulim dhe veprojmë njejtë sikur me petët për bazën.

E pjekim për rreth 40 minuta apo sa të ketë marrë ngjyrë të artë.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-