Policia për një javë shënon më shumë se 1300 gjoba për kundërvajtje në trafik

Opoja.net Opoja.net Kosova

1375 gjoba për kundërvajtje të ndryshme në trafik janë shqiptuar nga Policia e Kosovës për vetëm një javë.

Këto gjoba janë shqiptuar në kuadër të planeve operative “Siguria në trafikun rrugor” dhe “Shtimi i masave të sigurisë në trafikun rrugor”.

Po ashtu, Policia ka treguar se gjatë kësaj periudhe janë konfiskuar 5 automjete kurse 21 shoferëve iu është shqiptuar masë mbrojtëse ndalim i drejtimit të automjetit nga tre muaj deri një vit.

Njoftimi i plotë:

Policia e Kosovës apelon për kujdes më të shtuar për pjesëmarrësit në trafik

Prishtinë, 22 Mars 2022 Policia e Kosovës bazuar në detyrat dhe autorizimet e saj ligjore dhe kushtetuese është e përkushtuar në mbajtjen e rendit, garantimin e sigurisë publike si dhe menaxhimin dhe kontrollin e trafikut rrugor nëpër të gjitha rrugët e vendit.

Në kuadër të kësaj Policia e Kosovës gjegjësisht Njësia për Kontrollin e Autostradave e mbështetur nga njësitë tjera të Divizionit të Komunikacionit Rrugor në vazhdim të implementimit të planeve operative aktive si “Siguria në trafikun rrugor” & ”Shtimi i masave të sigurisë në trafikun rrugor”, gjatë një jave (14-20.03.2022) ka shqiptuar 1375 gjoba për kundërvajtje të ndryshme në trafik, ka konfiskuar 5 automjete për ndalje të parregullt në autostradë, ka larguar nga trafiku 3 automjete të tjera, ka konfiskuar përkohësisht 6 targa të automjeteve të paregjistruara, ka identifikuar 9 kundërvajtës duke drejtuar automjetet nën ndikimin e alkoolit si dhe 21 shoferëve iu është shqiptuar masë mbrojtëse ndalim i drejtimit të automjetit nga tre muaj deri një vit.

Përveç aktiviteteve policore në këtë aspekt, Policia e Kosovës APELON tek të gjithë pjesëmarrësit në trafik që të kenë kujdes më të shtuar, të respektojnë rregullat dhe shenjat e trafikut rrugor si dhe t’iu përshtaten kushteve të rrugës, për të pasur një siguri më të madhe në trafik.

Për të gjithë ata pjesëmarrës në trafik, e në veçanti për shoferët e automjeteve, të cilët bëjnë shkelje të ligjeve dhe rregullave të trafikut, do të ndërmerren masa ndëshkuese sipas ligjeve në fuqi.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-