Prodhuesit evropianë të çokollatës bien dakord të ndajnë “sekretin” me Afrikën Perëndimore

Merlinda Guraj Merlinda Guraj Shëndeti

Kompanitë e çokollatës dhe kakaos në Evropë kanë rënë dakord të ndajnë të dhënat e tyre në kompanitë e kakaos me Ganën dhe Bregun e Fildishtë për të ndihmuar në përmirësimin e gjurmueshmërisë dhe reduktimin e shpyllëzimit.

Lajmi u bë i ditur nga Shoqata Evropiane e Kakaos (ECA) dhe Shoqata e Industrive të Çokollatës, Biskotave dhe ëmbëlsirave të Evropës (CAOBISCO) në Forumin e tetë të ECA në Romë. Anëtarët zviceranë përfshijnë pesha të rënda në industri si Nestlé dhe Barry Callebaut, si dhe shoqatën e prodhuesve zviceranë të çokollatës dhe biskotave Chocosuisse-Biscosuisse.

Për të përmbushur angazhimet e qëndrueshmërisë, kompanitë evropiane të çokollatës kanë investuar shumë në gjurmimin se nga vjen lënda e parë e tyre kryesore për të siguruar që pyjet të mos pastrohen për të kultivuar kakao. Megjithatë, deri më tani, secila kompani ka punuar më vete për të zhvilluar zinxhirin e saj të qëndrueshëm të furnizimit me kakao dhe të dhënat e gjurmueshmërisë nuk u ndanë.

Anëtarët e ECA dhe CAOBISCO tani janë zotuar t’i ndajnë këto të dhëna me Bregun e Fildishtë dhe Gana, vendet më të mëdha prodhuese të kakaos në botë. Bazat e të dhënave individuale të anëtarëve për burimin e kakaos do të kombinohen në një bazë të dhënash gjithëpërfshirëse që më pas do të ndahet me bordet e kakaos të Fildishtë dhe Gana.

“Kjo përpjekje për mbledhjen e të dhënave duhet të ushqehet në një bazë të dhënash të kombinuar që zotërohet dhe drejtohet nga vendet prodhuese, në përputhje me legjislacionin e BE-së dhe atë kombëtar të privatësisë së të dhënave, me qëllim të arritjes së një sistemi të fuqishëm të gjurmueshmërisë mbarëkombëtare,” tha ECA dhe CAOBISCO në një deklaratë të përbashkët, përcjell tutje albinfo.ch

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-