Që mishi dhe peshku të mos ju ngjiten në skarë, këtë truk duhet patjetër ta dini

Kuzhina
Që mishi dhe peshku të mos ju ngjiten në skarë, këtë truk duhet patjetër ta dini

Ushqimi i mirë i përgatitur në skarë patjetër duhet të ketë kore të mirë dhe krokante – qoftë kur është fjala për mishin e pjekur apo për peshkun!

Recetat për skarë kryesisht numërojnë përbërësit e nevojshëm dhe përshkruajnë përgatitjen e ushqimit për gurmanë. Mirëpo, nuk janë edhe ashtu të shpeshta udhëzimet praktike për atë se si ta rregulloni zjarrin, por edhe si të pengoni që peshku dhe mishi të ngjiten për rrjetën e skarës, transmeton Telegrafi.

Këshilla më e përgjithshme është që rrjetën duhet nxehur mirë, sepse sa më e nxehtë të jetë rrjeta, më pak rrezik ka që ushqimi t’ju ngjitet për metal dhe gjysma e bërxollës të përfundojë e karbonizuar në skarë.

Ajo që shumica nuk e dinë, është që skarën mund ta lyeni në mënyrë që të mos ngjitet asgjë! E se si bëhet kjo.

Ju nevojitet vetëm një patate e vogël të cilën do ta lani dhe pritni përgjysmë. Gjysmën e patates e merrni me pirun në atë mënyrë që pjesa e prerë të mbetet e lirë.

FIRMA JUAJ +383 45563059

Me këtë sipërfaqe të patates së prerë përgjysmë lyeni ngadalë rrjetën e skarës dhe qulli i patates do të krijojë shtresë të pangjitshme në metal.

Si duket kjo shikoni në video!

2 receta pijesh freskuese për këto ditë të nxehta vere

Opoja.net

Brumë pice për 2 minuta, i butë pambuk

Opoja.net

Një ide e sallatës së shpejtë për iftar

Opoja.net

Receta e orizit të ngrohtë me brokoli – shije dhe shëndet në një pjatë

Opoja.net

Mënyra më e thjeshtë për të përgatitur sherbetin e ëmbëlsirave, në frigorifer

Opoja.net

Mënyra më e mirë për të gatuar omletin

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net