Qervish

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kuzhina

Nevojitet:

150 g
Hudhër
1
Pulë
500 g
Miell misri
200 ml
Vaj
1lugë
Gjelle krip
Piper i kuq dhe i zi

Përgaditja:

Mishin e pulës e rreth 1 orë. Miellin e misrit e skuqim së bashku me vaj në një tigan. E përziejmë vazhdimisht që masa të mos ngjitet mes vete e as në tigan; pasi të jetë skuqur masa ia shtojmë hudhrën e grirë imët, piperin e kuq dhe të zi.

E përziejmë derisa të marrë shijen e hudhrës, rreth 7-8 minuta. Atëherë e përvlojmë me lëngun e mishit dhe e përzijmë vazhdimisht qe të mos bëhen kokrra. Qervishin e derdhim në një tavë dhe mbi e vendosim pulën. E fusim në furrë për tu rreshkur për rreth 20 minuta.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-