Qeveria e ardhshme të ketë shumicë të qëndrueshme në Kuvend

Opoja.net Opoja.net Kosova

Për t’iu shmangur mungesës së kuorumit në Kuvend, sikur në dy legjislaturat paraprake, po kërkohet që qeveria e ardhshme të ketë shumicë të qëndrueshme në parlament. Njohësit politikë vlerësojnë se ekzekutivi pas zgjedhjeve të 14 shkurtit nuk duhet të ketë probleme në miratimin e ligjeve, madje as për zgjedhjen e presidentit që nevojiten dy të tretat e deputetëve.

Allen Meta nga Demokracia për Zhvillim (D4D) thotë për KosovaPress se qeveria e ardhshme nuk duhet ta ketë vetëm shumicën minimale në Kuvend, pasi kjo sipas tij në të kaluarën ka shkaktuar probleme në efikasitetin e jetës parlamentare.

“Ne besojmë se është shumë e rëndësishme që në këtë legjislaturë të ketë mjaftueshëm numra, jo vetëm për kalimin e projektligjeve, por duhet të ketë edhe për zgjedhjen e presidentit. Në këtë rast i nevojitet një shumicë prej 80 deputetëve, si e tillë ne besojmë se koalicioni i ardhshëm qeveritar të mos ketë probleme të tilla, mirëpo të ketë një shumicë që do mund të kalonte ligjet që mund të jenë projekte nacionale dhe iu nevojitet edhe mbi 81 deputetë”, thotë ai.

Përveç shumicës për formimin e qeverisë, Arton Demhasaj nga Çohu thotë se partia fituese duhet të gjejë partnerin edhe për zgjedhjen e presidentit. Pasi sipas tij, çdo dështim në këtë aspekt do ta dërgojë vendin në zgjedhje të reja.

“Kushdo që i fiton zgjedhjet duhet menjëherë të kërkojë një partner për të krijuar shumicën edhe për qeveri, por njëkohësisht edhe për të zgjedhur presidentin. Çdo dështim do të çojë vendin në zgjedhje që do të jetë një lloj bumerangu edhe për partinë që i fiton zgjedhjet, nëse nuk arrin të krijojë shumicën e mjaftueshme”, u shpreh ai.

Por, politologu, Ramush Tahiri deklaron se përkundër numrave në Kuvend, qetësi politike nuk do të ketë nëse vazhdohet me polarizimet ndërmjet partive parlamentare.

Sipas tij, duhet të kemi një program kombëtar dhe shtetëror në të cilën partitë duhet të jenë unik.

“Unë nuk pres stabilitet në Kosovë nëse përlahen pozitë-opozitë dhe nëse ka dallime. Opozita zakonisht është kritikuese pa arsye dhe nuk ia jep votat qeverisë. Duhet të kemi një program kombëtar dhe shtetëror që duhet të jemi të përbashkët. Ndërsa në çështjet e politikave të brendshme duhet të ketë dallime pozitë-opozitë. Unë pres që edhe te ligjet të zhvillohet debat, por jo të ketë kundërshtime vetëm pse dikush ka mundësi për të kushtëzuar qeverinë vetëm pse votat e tij janë të rëndësishme”, thotë ai.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-