Opoja.net

Role të gatuara me mish të bluar

Nga këta dy artikuj mund të bëhen 8 role të mëdha!

Përbërësit:

– 500 g mish të bluar,
– 2 qepë të vogla,
– 3 lugë thërrmija buke,
– 2 vezë të plota,
– një lugë erëza të thata,
– një lugë plot piper,
– 2 thelpinj hudhre,
– 8 shkopinj të vegjël cilit do djathë të fortë (rreth 150 g),
– vezë, miell,
– thërrmija buke për pjekje.

Udhëzim:

Mishit të bluar shtoni qepën e grirë imët apo të bluar, hudhrën e shtypur, erëzat dhe thërrmijat pastaj tërë përbërjen përzieni dhe bashkojeni mirë.

Ndajeni mishin në 8 pjesë të barabarta dhe secilën pjesë shtrijeni në shuplakë dore, në mes vendosni shkopin e vogël të djathit dhe rreth tij mbështilleni mishin, me duar jepni formën.

Vendosni në tabaka në të cilën keni qitur miell që të mos ngjitet mishi.

Bërxollat e pjekura radhisni në një peshqir dhe shërbejini të nxehta.

Ju bëftë mirë! – transmeton Telegrafi.

Deserti më i shijshëm: Ëmbëlsirë të cilën do ta mbani në mend tërë jetën!

Merlinda Guraj

Makarona të pjekura me djathë feta

Merlinda Guraj

Akullore kremoze dhe e shijshme pa sheqer fare

Merlinda Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net