Rrëfimi i 19 vjeçarit që pritet t’i bashkohet FSK-së

Opoja.net Opoja.net Kosova

Ka filluar ekzaminimi shëndetësor si fazë e fundit për rekrutët e rinj në FSK.

E kishe ëndërruar gjatë momentin, dhe duket se ai po vjen për Shkumbin Toshin.

19-vjeçari nga Ferizaj, qysh i vogël kishe dëshirë të bëhej ushtar i Kosovës.

E tash i duhet të kalojë vetëm edhe një fazë për të qenë pjesë e FSK-së.

Për të kryer fazën e fundit, atë të ekzaminimin shëndetësor Toshi, ka ardhur në Kazermën Adem Jashari në Prishtinë.

Toshi u rrit duke parë nga afër pjesëtarët e FSK-së tek marshonin afër shtëpisë së tij.

Ai thotë se për të arritur këtu ka punuar shumë.

E deri tash janë rreth 400 kandidatë për rekrutim në FSK të cilët duhet të kalojnë edhe fazën e ekzaminimeve shëndetësore në mënyrë që të jenë pjesë e Forcës së Sigurisë së Kosovës.

400 rekrutët të cilët duhet të jenë të gatshëm për anëtarësim në FSK janë ndarë në dy grupe dhe deri më 9 korrik janë të obliguar të kryejnë ekzaminimin shëndetësor.

Procesi i rekrutimit të ushtarëve në FSK ka filluar në gusht të vitit 2020 e pritet të përfundojë së shpejti.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-