Opoja.net

Shikoni mirë këto dy lytha! Nëse i keni në trup dijeni: njëri ndër ta është kancer potencial!

Aktuale
Shikoni mirë këto dy lytha! Nëse i keni në trup dijeni: njëri ndër ta është kancer potencial!

Nëse nuk do ta kuptoni seriozisht vërejtjen e dermatologut dhe rregullisht të kontrolloni çdo lyth, çdo ndryshim në lëkurë, mund të ndodhë të pendoheni edhe ju. Mirëpo, atëherë do të jetë vonë.

Me lythat në lëkurë nuk duhet lozur, madje edhe nëse sot janë beninjë, kurrë nuk dihet kur do të shndërrohen në të keqe, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, shumica nesh injorojmë vërejtjet e ekspertëve dhe as që i kontrollojmë lythat tona te mjeku, as përdorim mbrojtje adekuate kur u ekspozoheni rrezeve të diellit, madje as dimrit.

Me kujdes shikojeni foton më sipër. Në të shihni dy lytha. Fatkeqësisht, njëri ndër ta është bombë e kurdisur, për të cilën nuk dihet kur dhe a do të eksplodojë.

Fjala është për këtë të djathtin, lythin e kuq, i cili pikërisht më shumë na rikujton në njëfarë puçrre, mirëpo gjithmonë ndodhet aty.

Për shkak të kësaj, por edhe shumë pikave të tjera ngjyrë të kuqe në trupin tuaj, së paku njëherë në 6 muaj patjetër duhet të shkoni për kontroll te dermatologu.

Pacienti nëse vëren ndryshim qoftë dhe të njërit prej lythave, atëherë duhet të kërkojë menjëherë ndihmën e mjekut.

Lythat beinjë, një mjek i aftë e njeh me ekzaminim fizik në përgjithësi, megjithëse biopsia ka rolin e vet.

Loading...

Mos i humb

Edhe 75 raste të reja me koronavirus në Kosovë — shërohen 38 pacientë të tjerë

G K

GJASHTË VIKTIMA DHE 182 RASTE TË REJA ME COVID-19, SHËROHEN 33 PACIENTË

G K

Pas Labit edhe kjo aktore nuk beson që ka virus!

G K

Vuçiq: Lavrov na dha informacione brengosëse, do të na bëjnë presion të madh për Kosovën, ka plane që s’na i kanë treguar

G K

Hoti bën të ditur masat e reja të Qeverisë ndaj Covid-19

G K

Ky është çmimi i orës që e mban në dorë Afrim Muqiqi

G K
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net