Sulmet kibernetike në Shqipëri, Begaj: Mbështetja e ShBA-së është thelbësore

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj ka bërë të ditur se sot Këshilli i Sigurisë Kombëtare ka dhënë vlerësim për sulmet e fundit kibernetike.

Ai tha se është i nevojshëm bashkëpunimi institucional dhe kapacitete të zgjeruara parandaluese të sistemeve.

Tutje, ai u shpreh se mbështetja e ShBA-ve në lidhje me këtë çështje është thelbësore.

“Këshilli i Sigurisë Kombëtare vlerësoi sot sulmet e fundit kibernetike ndaj infrastrukturës kritike. Nevoja për bashkëpunim institucional dhe kapacitete të zgjeruara parandaluese të sistemeve tona, në aleancë me NATO-n dhe BE-në. Mbështetja e ShBA-së është thelbësore në identifikimin e tipologjisë dhe reagimit të agresionit kibernetik”, ka shkruar ai në Twitter.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-