Opoja.net

Supa marokene e Ramazanit, Harira

Kuzhina

Supa tradicionale me domate Harira është bërë hit i pakontestueshëm në kuzhinën internacionale

Përbërësit: 2 qepë (të grira imët)  1 lugë gjalpë 2 lugë vaj ulliri fletë selinoje (të grira imët) ½ luge shafran 1 konservë domate e zier 800 ml ujë 1 konservë qiqra (leblebi) 1 gotë e vogël brumi për supë kripë, piper ¾ e gotës ujë të ftohtë ½ filxhan miell 1 konservë e vogël me domate 1 gotë koriandër e freskët ½ gote majdanoz të freskët

Përgatitja:

Në një tenxhere të madhe shkrini gjalpin, shtoni vaj ulliri dhe në të marinoni qepën dhe selinon.

Shtoni domatet, ujin, shafranin, kripën dhe piperin.

Lërini le të vlojnë, pastaj zvogëlojeni zjarrin, mbulojeni me kapak dhe zieni derisa selinoja të zihet.

Shtoni brumin dhe qiqrat, përzieni mirë.

Ndërkohë, në një enë të vogël treteni ¾ e ujit dhe ½ e gotës së miellit.

Shtoni pire të domates dhe përzieni mirë. Lërini pak të qëndrojnë.

Kur brumi të jetë zier, qiteni përzierjen e miellit dhe domates në supë dhe përzieni derisa të vlojë.

Zieni 2-3 minuta në zjarr të ngadaltë, duke e përzierë herë pas here, transmeton Telegrafi.

Harira

Loading...

Mos i humb

Si ta zbusni bukën bajat

Opoja.net

Si gatuhet byreku me presh nga një petë: Racion i shijshëm për gjithë familjen

Opoja.net

Që mishi dhe peshku të mos ju ngjiten në skarë, këtë truk duhet patjetër ta dini

Opoja.net

Mishi, ushqimi kryesor i kosovarëve – ai i pulës, më i preferuari

Opoja.net

Kuzhinieri i famshëm tregon si të përgatisim biftek të përsosur vetë!

Opoja.net

Bukë e zezë pa gluten

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net