Opoja.net

Tanku i Drenasit që i “mbijetoi” luftës, serbët tentuan disa herë ta marrin

Tanku i Drenasit që i “mbijetoi” luftës, serbët tentuan disa herë ta marrin

Në fshatin Fushticë të Ulët të Drenasit, forcat e armatosura serbe pësuan disfatë.

Pas humbjes së betejës, lënë pas edhe këtë tank që u shkatërrua nga bombardimet e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Për banorët e fshatit Fushticë e Ulët, kjo tank është një dëshmi e luftës ku i kanë dal përball shumë luftëtar.

Ish luftëtari i UÇK-së, Gjemajl Gjema, që është banorë i këtij fshati, tregon për rezistencën që kanë bërë me ditë të tëra gjatë luftës.

“Ne kemi bërë rezistencë. Pikërisht më datën 24 korrik ka pas një dyluftim të ashpër ku nga serbët ka pas shumë pasoja ndërsa tek në është plagosur vetëm një luftëtarë”

Sipas tij, drejt kësaj tanke ka pas gjuajtje të mëdha nga banorët e fshatit, por edhe nga NATO.

Tash e 22 vite pas luftës kjo tank ka zënë vendin në kodrën e këtij fshati, banorët e së cilës vazhdojnë ta ruajnë dhe kujdesen për të.

Madje ata thonë se disa herë serbët kanë bërë përpjekje që ta marrin, por ajo sipas tyre e ka vendin aty./M.Avdimetaj/arbresh.info/

Sot pritet të arrijnë në Kosovë 4 mijë e 680 vaksina Pfizer

Opoja.net

Mbi 100 mijë kosovarë punojnë pa kontrata, këto janë vendet e punës që “u shuan” në pandemi

Opoja.net

Gjendet kuleta me të holla në Prizren, kërkohet pronari i saj

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net