Tavë me suxhuk

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kuzhina
8
Vezë
20 cm
Suxhuk
½
Gotë qumësht
2
Patate
1
Qepë e kuqe
2
Thelpinj hudhre
1
Lugë gjelle borzilok i freksët i thërrmuar
1
Lugë gjelle qepë të reja të grimcuara
2
Lugë gjelle yndyrë për gatim
Kripë deti dhe piper i zi i bluar.
  1. Së pari priteni në feta suxhukun pastaj skuqni patatet. Copëtoni patatet.
  2. Më pas e copëtoni edhe qepën e kuqe, thelpinjtë e hudhrës, e më pas ngrohni furrën paraprakisht në temperaturë 180 gradë C.
  3. Shkrijeni në një tigan yndyrën për gatim në temperaturë mesatare. Pastaj shtoni qepën dhe hudhrën dhe gatuani derisa të humbin ngjyrë dhe të zbuten.
  4. Në masën e qepës e hudhrës i shtoni edhe patatet dhe përzieni. Gatuani për 6-8 minuta derisa të theken mirë. Më pas largojeni masën nga zjarri dhe vendoseni në një tavë apo pjatë byreku.
  5. Rrahni në një enë së bashku vezët, qumështin, qepët e reja, borzilokun, dhe kriposni me kripë e piper. Hidheni masën e vezëve mbi atë të patateve dhe përmbi hidhni fetat e suxhukut.
  6. Pjekeni tavën në furrë për 30-35 minuta. Pasi ta nxjerrni tavën nga furra, lëreni të pushojë 5 minuta para se ta prisni në pjesë.
/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-