Të hënën nis mësimi/ Mbi 60% e mësimdhënësve të vaksinuar plotësisht

Opoja.net Opoja.net Kosova

Të hënën do të fillojë viti i ri shkollor në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar, pas vendimit të fundit të Qeverisë së Kosovës për masat anti-COVID, shkruan  Gazeta Sinjali.

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka bërë të ditur se mbi 65 për qind e punonjësve të arsimit dhe stafit tjetër  janë vaksinuar me të dyja dozat e vaksinës, kurse 90 për qind e tyre me një dozë.

“Mbi 90% e mësimdhënësve dhe stafit tjetër që punon në shkolla janë vaksinuar, më shumë se 65% prej tyre me të dy dozat”, ka shkruar ajo në Facebook.

Kujtojmë se në bazë të vendimit të fundit të Qeverisë, mësimi në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar do të fillojë me datën 27 shtator ku në klasa nuk do të lejohen më shumë se 20 nxënës.

Postimi i plotë:

Nesër fillon viti i ri shkollor.

Kam vizituar gjatë gjithë kësaj kohe shumë shkolla dhe  kam qenë në kontakt të vazhdueshëm me drejtues shkollash, mësues e prindër. Ndonse situata me pandeminë na ka sjell në një gjendje të vështirë e me shumë sfida, janë bërë pregatitjet e duhura për të filluar vitin e ri shkollor.

Mbi 90% e mësimdhënësve dhe stafit tjetër që punon në shkolla janë vaksinuar, më shumë se 65% prej tyre me të dy dozat.

Përkundër progresit në vaksinimin e popullsisë, e në veçanti të punonjësve të arsimit, ky vit shkollor mund të jetë shumë sfidues. Prandaj është e domosdoshme të respektohen masat mbrojtëse të rekomanduara nga profesionistët shëndetësor. Kjo është mënyra më e mirë për të vënë nën kontroll pandeminë, duke i kontribuar mbarëvajtjes së procesit mësimor dhe ruajtjes së shëndetit publik.

Mësuesit e drejtuesit e shkollave kanë shumë punë e përgjegjësi, por jam e bindur se angazhimi dhe kujdesi i tyre nuk do të mungojë. Vaksinimi, respektimi i masave si dhe bashkëpunimi në të gjitha nivelet dhe me prindërit do të na mundësojë  një vit të suksesshëm shkollor.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-