Opoja.net

Tiramisu sipas recetës së kuzhinierit më të famshëm

Gordon Ramsay prezanton ëmbëlsirën e shkëlqyeshme të përgatitur në shpejtësi.

Përbërësit:

8

Cila mendoni së është më e mira për daljen nga krizën energjetike ?

– 35 gramë sheqer pluhur;

– 225 gramë djathë maskarpone;

– 1 lugë vanilje ekstra;

– 4 lugë të vogla brendy, apo ndonjë verë deserti;

– 170 ml ajkë të ëmbël;

– 4 biskota;

– 225 ml kafe të fortë;

– çokollatë të grirë në rende.

Përgatitja:

Më parë përzieni ajkën e ëmbël dhe sheqerin.

Veçantë përzieni djathin maskarpone, verën dhe ekstraktin e vaniljes.

Pastaj përzieni tretjen me djathin maskarpone dhe ajkën e ëmbël.

Biskotat njomni në kafe, radhisni në një gotë dhe qitni sipër tretjen.

Sipër ëmbëlsirës qitni çokollatën e grirë në rende.

Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net