Tradicionale – Biskota të fryera

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kuzhina

Nevojitet:

2
Gota miell universal,
4
Lugë çaji pluhur për pjekje (pecivë),
3
Lugë çaji sheqer,
½
Lugë çaji kripë,
1/2
Gotë shkurtimet,
1
Vezë,
2/3
Gotë qumësht.

Metoda:

Kombinoni në një enë të vogël miellin, pluhurin për pjekje (pecivën), sheqerin dhe kripën.

Ndajeni masën në copa të vogla derisa përzierja t’i ngjajë thërrimave të trasha. Rrahni vezët dhe qumështin pastaj shtoni përbërësit e thatë sapo të njomen. Transferoni në një sipërfaqe të pluhurosur me miell, gatuani 20 herë, rrotulloni deri në trashësi 2 cm me një prerëse biskotash rreth 6.5 cm, pastaj vendosni në një fletë të lyer me vaj për pjekje, në temperaturë 230 gradë C, për 8-10 minuta apo derisa të theken. Shërbeni të ngrohta!

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-