Valët mahnitëse biolumineshente në brigjet e Kalifornisë janë shndërruar në një valë të kuqe që kanë erë squfuri

Opoja.net Opoja.net Kuriozitete

Valët e dikurshme të ndritshme janë tani një ngjyrë kafe e errët dhe që lëshojnë një erë të keqe që mund të zbulohet milje larg nga bregu, transmeton lajmi.net.

Së bashku me erën e putrit, ka pasur edhe raportime për peshq të vdekur përgjatë plazheve dhe lagunave, shkruan Daily Mail. Nga San Diego deri në Los Angeles, Kalifornianët kanë qenë duke parë rrëzimin mahnitëse të valëve bioluminante që nga marsi.

Efekti i ndezur, i referuar shpesh si ‘zjarri i detit’, prodhohet nga organizmat mikroskopikë, njëqelizorë, të njohur si dinoflagellates, veçanërisht ato të specieve Noctiluca scintillans.

Krijesat e vogla prodhojnë dy kimikate, luciferin dhe luciferase, dhe enzimën. Gjatë javëve të kaluara raportet se mikroorganizmi po degradon dhe ka një erë të keqe. /Lajmi.net/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-