Veriu, Asociacioni e propozimi franko-gjerman tema diskutimi në takimin Kurti-Escobar-Lajçak

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

I dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë se në takim me kryeministrin Albin Kurti është folur për situatën në veri ku po tentohet që të gjendet zgjidhje për zbutje të situatës.

Ai para mediave ka shtuar se në takim e ka bërë të qartë pozicionin për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Ndërkohë, temë diskutimi ka qenë edhe propozimi franko-gjerman.

“Ne duhet të fillojmë të flasim për zbatimin e Asociacionit, e kam bërë shumë të qartë këtë. Shpresoj se do të kemi një zgjidhje shumë afër në të ardhmen në këtë krizë. Jam shumë i inkurajuar që përfaqësuesi i BE-së është këtu dhe shpreha mbështetjen ime për përpjekjet e tij që të lëvizë në propozimin franko-gjerman”.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-