Vonohet konkursi, UP pret akreditimin

Opoja.net Opoja.net Kosova

Universiteti i Prishtinës në faqen e vet zyrtare ka publikuar njoftimin për programet në të cilat do të pranojë studentë derisa ka dhënë informacione se cilat nga to kanë akreditim e cilat janë në pritje të akreditimit.

Në fakt ky njoftim i UP-së është bërë në vend të konkursit për rekrutim të studentëve të rinj që ky institucion zakonisht e shpall në këtë periudhë.

Shkak i vonesës se konkursit për vitin akademik 2021-2022 është Agjencia e Kosovës për Akreditim e cila ende nuk ka marrë vendim për programet që u kishte skaduar akreditimi

Megjithatë bordi i AKA-së pritet të takohet më 27 korrik.

Sipas planifikimit Universiteti “Hasan Prishtina” këtë vit pritet të pranojë rreth 6 mijë studentë në 10 njësi akademike.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-