Opoja.net

Zbulohet planeti tepër i rrallë, shumë i ngjashëm me Tokën

Zbulohet planeti tepër i rrallë, shumë i ngjashëm me Tokën

Ekzoplaneti u vu re nga astronomët nga Universiteti i Canterburyt, Zelanda e Re, të cilët thonë se është një ‘një zbulim tepër i rrallë’, shkruan Daily Mail, transmeton lajmi.net.

Vetëm një e treta e 4,000 ekzoplaneteve të zbuluara deri më tani janë shkëmbore dhe madje kanë një orbitë të ngjashme me Tokën, tha ekipi.

Astronomët thonë se ylli i cili e përshkon orbitën e planetit është mjaft i vogël.

Dr Herrera Martin, autori kryesor i studimit tha që madhësia, orbita dhe vendndodhja i shtohen rrallësisë së planetit që ata zbuluan.

Për të arritur tek zbulimi i këtyre specifikave, atyre u deshën pesë ditë që të vëzhgonin yllin nikoqir. /Lajmi.net/

NASA publikon tingujt e parë të regjistruar në Mars

Opoja.net

14 marsi, ditëlindja e Ajnshtajnit

Opoja.net

Përse Ajnshtajni e nxori gjuhën?

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net