​Hithra kuron diabetin dhe reumatizmin

Opoja.net Opoja.net Shëndeti

Falë hithrës, trupi thith glukozën më ngadalë, duke parandaluar kështu një rritje të papritur të niveleve të sheqerit në gjak.

Hithra, ndër të tjera, siguron lehtësim të madh për diabetin, artritin reumatoid dhe rinitin alergjik, të cilat janë epidemi të vërteta të shekullit 21.

Merrni me kujdes këtë bimë unike, shumë medicinale me doreza dhe ka një shans për të kuruar shumë sëmundje.

1. Diabeti

Kërkimet kanë zbuluar se hithra ndihmon në uljen e niveleve të glukozës në gjak, kështu që mund të jetë një ndihmë e mirë në trajtimin e diabetit. Substancat medicinale të pranishme në hithër stimulojnë pankreasin për të lëshuar insulinë, ndërsa në të njëjtën kohë pengojnë veprimin e alfa-glukozidazës – enzimës përgjegjëse për prishjen e karbohidrateve. Falë kësaj, trupi thith glukozën më ngadalë, duke parandaluar kështu një rritje të papritur të niveleve të sheqerit në gjak, transmeton KosovaPress.

Zbatimi: çdo mëngjes shtrydhni lëngun e gjetheve të freskëta të hithrës në një shtrydhëse frutash. Pini lëng të përzier me ujë (përzieni 15 ml lëng me gjysmë gote ujë).

2. Artriti reumatoid

Hithra zvogëlon proceset inflamatore në trup, kështu që mund të lehtësojë problemet e shkaktuara nga artriti reumatoid. Gjethet e saj kanë një efekt të dobishëm në artrit. Kjo bimë e fuqishme funksionon duke penguar elastazën e leukociteve, e cila luan një rol të rëndësishëm në proceset inflamatore në trup.

A e dini se në kohën antike romake, metoda e “fshikullimit” të lëkurës me hithër është përdorur për të ndihmuar në reumatizmin kronik? Tingëllon mahnitëse, por vërtet ndihmon. Bëhet fjalë për të ashtuquajturën urtikarie – masazhi i trupit me hithër në mënyrë që të stimulojë qarkullimin.

Vendosja e hithrës së freskët në vendet ku kini dhimbje lehtëson simptomat dhe problemet e artritit dhe ishiatikut. Kur gjethet bien në kontakt me lëkurën, ato ndikojnë në prodhimin e histaminës dhe serotoninës në trup, e cila lehtëson dhimbjen.

Nëse jeni të tmerruar nga “fshikullimi i hithrës”, mos ngurroni të konsumoni çaj, i cili ndihmon në eliminimin e acidit urik dhe natriumit nga trupi dhe lehtëson problemet e shkaktuara nga përdhes, reumatizma dhe artriti.

Zbatimi: hidhni dy lugë çaji hithër të thatë me një filxhan ujë të nxehtë, lëreni të qëndrojë 10 minuta dhe më pas kullojeni. Pini një filxhan nga ky çaj dy ose tri herë në ditë.

3. Riniti alergjik

Riniti alergjik është një inflamacion i mukozës së hundës që rezulton në teshtitje dhe kruajtje. Për shkak të rinitit, sot një numër në rritje i njerëzve vizitojnë një mjek të përgjithshëm. Por, ashtu si me alergjitë e tjera, çaji i zakonshëm i hithrës mund të ndihmojë shumë me rinitit alergjik.

Në një studim, rreth 57% e pacientëve thanë se hithra lehtësoi simptomat e tyre të alergjisë dhe 47% e tyre konfirmuan se ajo i ndihmoi më shumë sesa ilaçet tradicionale.

Zbatimi: gjatë sezonit të alergjisë (mund të filloni më herët), pini 2-3 filxhanë çaj hithre të freskët çdo ditë

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-