10 personat që Elon Musk mund t’i kthejë në Twitter, përfshirë shqiptarin Martin Shkreli

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Pasi bleu Twitter-in, themeluesi i Tesla-s, Elon Musk pritet të bëjë disa ndryshime në sajt – duke përfshirë kthimin e llogarive të personave që ishin mbyllur më parë nga rrjeti social.

Musk ka thënë më parë se ishte gabuar të ndalohej ish-presidenti Donald Trump dhe ka pasur spekulime se të larguarit e tjerë të profilit të lartë si Katie Hopkins, mund të kthehen së shpejti në faqe, përfshirë edhe shqiptarin Martin Shkreli.

Manjati i biznesit – i cili e përshkruan veten si një avokat i fjalës së lirë – njoftoi blerjen e Twitterit duke shkruar “zogu u lirua”, duke sugjeruar pikëpamjen e tij se sajti është tepër kufizues.

Që nga fillimi i tij, Twitter ka ndaluar një numër llogarish të profilit të lartë për shkelje të politikave të tij të përdoruesve.

Në listën e mëposhtme janë 10 persona që aktualisht janë ndaluar përjetë, por të cilët mund të rikthehen në sajt tani që është nën pronësinë e Musk.

Donald Trump

Një nga ata persona të profilit të lartë që mund të kthehet mund të jetë ish-presidenti amerikan, i cili u ndalua pas trazirave të Kapitolit në 2021.

Trump kishte pretenduar se zgjedhjet presidenciale të 2020 në SHBA ishin manipuluar dhe shumë nga mbështetësit e tij u revoltuan dhe sulmuan Washingtonin më 6 janar 2021.

Ai u kritikua për dështimin për t’u thënë mbështetësve të tij që të tërhiqen.

Një nga postimet e tij të fundit në Twitter thoshte: “75,000,000 Patriotët e mëdhenj amerikanë që votuan për mua, SË PARI AMERIKA, dhe BËNI AMERIKËN TË MADHE PËRSËRI, do të kenë një ZË GJIGANT në të ardhmen. Ata nuk do të mos-respektohen apo trajtohen padrejtësisht në asnjë mënyrë”.

Elon Musk ka thënë më parë se do të anulonte ndalimin “marrëzi” ndaj Trump. Një nga vendimet e para që ai mori pas përfundimit të marrjes së faqes nga ana e tij, ishte shkarkimi i Vijaya Gadde, kreut të politikave ligjore, besimit dhe sigurisë, dhe personit përgjegjës për ndalimin e Twitter nga Trump.

Megjithatë, Trump ka thënë më parë se nuk do të kthehej në sajt, edhe nëse i jepej mundësia – në vend të kësaj, duke u fokusuar në rrjetin e tij social, Truth Social.

Katie Hopkins

Komentatorja e krahut të djathtë u ndalua përgjithmonë në vitin 2020 për shkeljen e rregullave të faqes për “abuzimin dhe sjelljen e urrejtjes”.

Hopkins, e cila së pari u bë e famshme në serinë e tretë të The Apprentice, u bë e njohur për transmetimin e opinioneve të diskutueshme në platformë dhe u akuzua për përdorimin e llogarisë së saj për të nxitur urrejtje racore.

Ajo kritikoi lëvizjen Black Lives Matter dhe shkaktoi një grindje në Twitter me yllin e futbollit anglez, Marcus Rashford për lobimin e tij të suksesshëm mbi zgjatjen e skemës së vakteve falas në shkollë.

George Zimmerman

Burri nga Florida që qëlloi për vdekje adoleshentin me ngjyrë Trayvon Martin në 2012 – dhe më pas u lirua nga të gjitha akuzat penale – iu pezullua llogaria e tij në 2015.

Ai kishte përdorur platformën për të postuar fotografi gjysmë nudo të një gruaje që ai e identifikoi si ish-të dashurën e tij.

Krahas fotove ishte emri i saj, numri i telefonit dhe adresa e emailit. Ai gjithashtu e akuzoi atë se e tradhtoi me një “musliman të pistë”.

Tweetet e tij shkelnin politikën e Twitter kundër postimit të informacionit personal të kontaktit ose fotove intime pa pëlqim, kështu që llogaria e tij u mbyll.

David Icke

Teoricieni i konspiracionit – i cili pretendoi se rrjetet e telefonisë celulare 5G ishin të lidhura me përhapjen e COVID – u ndalua në vitin 2020.

Ai gjithashtu beson se është biri i Zotit dhe bota drejtohet nga zvarranikët (dhe Familja Mbretërore janë të gjitha hardhuca).

Disa nga postimet e tij të fundit përfshinin sulme ndaj kryeministrit të atëhershëm Boris Johnson dhe Bill Gates.

Teori të tilla ishin të lidhura me një varg sulmesh në direket 5G gjatë pandemisë.

Tommy Robinson

Ish-drejtuesi i Ligës së Mbrojtjes angleze (EDL) u pezullua në 2018.

Besohet se profili i figurës së ekstremit të djathtë kishte shkelur politikat e platformës për “sjelljen e urrejtjes” – por nuk dihet se çfarë e shkaktoi pezullimin.

Robinson, emri i vërtetë i të cilit është Stephen Yaxley-Lennon, shihet gjerësisht si një aktivist anti-islamik dhe kishte më shumë se 400,000 ndjekës në platformë.

Mbështetësit e tij u mblodhën rreth hashtagut #IAmTommy për të protestuar kundër pezullimit.

Martin Shkreli

Ai njihej si njeriu, kompania e të cilit bëri fitime të mëdha duke rritur çmimin e një ilaçi jetë-shpëtues nga 13.50 dollarë në 750 dollarë për pilulë.

Shkreli, i cili ishte shefi ekzekutiv i Turing Pharmaceuticals – më vonë Vyera – tha se ishte kapitalizmi në punë dhe sigurimet do të siguronin që njerëzit që kishin nevojë për Daraprimin ta merrnin atë.

Edhe Trump ishte kritik ndaj lëvizjes, duke e quajtur atë një “djalosh të llastuar”.

Shkreli përfundoi duke u ndaluar përgjithmonë nga faqja për ngacmimin e synuar të gazetares Lauren Duca. “Pharma Bro” më pas kreu një dënim me burg për mashtrimin e investitorëve të fondeve mbrojtëse – por u lirua në maj të këtij viti.

Milo Yiannopoulos

Komentatori i krahut të djathtë Milo Yiannopoulos u ndalua përgjithmonë nga Twitter në 2016 pasi aktorja e Ghostbusters Leslie Jones u abuzua nga bullizuesit.

Redaktori i teknologjisë për uebsajtin amerikan Breitbart – i cili e quajti veten “mbrojtësi më përrallor në internet” – u akuzua për inkurajimin e bullizuesve.

Ndalimi i përhershëm bëri që fansat e tij të postonin hashtagun #freeMilo.

Pas ndalimit të tij, Yiannopoulos u shfaq në një ngjarje të Konventës Kombëtare Republikane i veshur me një jelek antiplumb dhe tha: “Sapo u ndalova nga Twitter”.

Në mesin e kësaj liste që mund të kthehen në Twitter janë edhe emrat sikurse Azealia Banks, Alex Jones dhe Steve Bannon. /Telegrafi

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-