Opoja.net

4 Familje nga Durrësi vendosen në një shtëpi në Brezne të Dragashit

Opoja
4 Familje nga Durrësi vendosen në një shtëpi në Brezne të Dragashit

4 familje me gjithsejtë 11 anëtarë nga Durrësi, ndodhen në shtëpinë e Mirazim Gashit në Brezne të Dragashit, i cili ka hapur dyert për bashkëombasit. File Qypi dhe Bardhok Çuni, tregojnë për tmerrin që përjetuan duke i shpëtuar më të keqës nga tërmeti shkatërrues.

Por, përkundër tronditjes psikologjike, thonë se ndjehen të qetë në shtëpinë ku janë strehuar dhe për zëmërgjërësinë e treguar për t’ua hapur dyert e shtëpisë atyre dhe për ndihmën që po ua bëjnë me ushqime dhe gjësende tjera të nevojshme tifo- grupi prizrenas “ Arpagjikt”. Drejtuesit e “ Arpagjikve” në Prizren, të cilët kishin sjellur ndihma për këto familje sonte, thonë se janë duke realizuar aktivitete të ndryshme siç janë dërgimi i ndihmave në Shqipëri dhe në Kosovë ku janë sistemuar familje të prekura nga tërmeti, ndërsa deri më tani kanë arritur që të gjejnë strehim për rreth 40 familje nga zonat e prekura. Aktivitetet tona do të vijojnë pandërprerë për t’u dal në ndihmë vëllezërve dhe motrave tona, shprehen lideri Nderim Hoxha dhe David Thaçi.

Zotëri Mirazim Gashi, thotë se të hapesh dyert për bashkëkombasit tanë është më shumë se një obligim moral, dhe ndjehet i lumtur që atë po e ndihmojnë tifo grupi “ Arpagjikt” dhe ndjehet i lumtur që edhe vëllezërit dhe motrat e gjakut kanë gjetur një vend për t’u qetësuar nga tmerri që kanë përjetuar. Ndryshe, ditëve të fundit është rritur ndjeshëm numri i personave që cilët në pamundësi të qëndrimit në shtëpitë e tyre si pasojë e tërmetit kanë ardhur në Kosovë dhe janë sistemuar nëpër shumë objekte banimi.

Loading...

Mos i humb

Vershimet e mbrëmshme dëmtuan rëndë disa fshatra të komunës së Dragashit, pamje nga fshati Blaç

Opoja.net

Shtyhet gjykimi ndaj të akuzuarit për sulm në një kafiteri në Bellobrad të Dragashit

Opoja.net

Nëntë të vdekur nga Coronavirusi në komunën e Dragashit

Opoja.net

225 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, 2 raste në Dragash

Opoja.net

Dragash: Kërkohet nga gjykata që të detyrohet i padituri të bëjë dorëzimin e çelësit të shtëpisë që është objekt i padisë

Opoja.net

Kusari thotë se në Dragash ku qëndroi Hoti mund të jenë infektuar persona tjerë

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net