65-70% të pushuesve në Shëngjin këtë vit ishin nga Kosova

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Shëngjini është plazhi tradicional i Kosovës dhe bëhet fjalë për 65-70% të pushuesve në Shëngjin që janë nga Kosova, sipas Dhomës së Tregtisë, transmeton albinfo.ch.

Dhoma e Tregtisë në Lezhë ka bërë të ditur po ashtu se 30% e bizneseve në plazhin e Shëngjinit janë me pronarë nga Kosova, ndërsa 40% të apartamenteve në plazhin e Shengjinit kanë për pronarë shtetasit nga Kosova. E së fundi interesi i qytetarëve nga Kosovës, kryesisht diasporës së këtij vendi, është edhe jugu i Shqipërisë.

Por krahas tyre janë të interesuar edhe rusët e ukrainasit. Rusët kanë të preferuar Vlorën dhe biznesin. Në Vlorë gjenden të regjistruara 23 kompani ruse, nga 34 kompani që janë në Tiranë, 9 në Durrës dhe 2 në qarkun e Beratit. Nga 68 të tilla, 63 janë me pronësi 100% të huaj, pra ruse në rastin konkret, ndërsa vetëm 5 janë në bashkëpronësi me sipërmarrës shqiptarë.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, u është drejtuar me 3 maj të këtij viti deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë, ku kërkoi nga Shqipëria që t’i mbyllë portet për anijet ruse dhe ta kufizojë ardhjen e turistëve rusë dhe të kufizohet tregtia me Rusinë.

“Bankat ruse duhet të shkëputen plotësisht nga sistemi financiar global. Sado e vështirë të jetë, duhet të kufizohet qëllimisht tregtia me Rusinë. Ju kërkoj t’i mbyllni portet për anijet ruse, të kufizoni ardhjet për turistët rusë… Ndoshta vijnë vrasës të Buçës apo të Irpinit”, pati thënë Zelenskyy, duke iu referuar qyteteve ukrainase, ku forcat ruse dyshohet se kanë kryer krime të rënda.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-