A do ta marrë ChatGPT punën e miliona njerëzve?

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Që nga fillimi i tij më 30 nëntor, ChatGPT ka treguar aftësinë për të kryer një gamë të gjerë detyrash, nga shkrimi i emaileve dhe këngëve te ndërtimi i aplikacioneve.

Fakti që është i disponueshëm falas për përdorim publik ka hapur një bollëk mundësish të menduara më parë përtej fushës së mundësisë së inteligjencës artificiale.

Kjo pavarësisht se krijuesit e aplikacionit janë përballur me kritika për paqartësi rreth programimit që kanë përdorur për ta trajnuar atë.

Zhvilluar nga OpenAI, një kompani e mbështetur nga Microsoft, ChatGPT u bë aplikacioni i konsumatorit me rritjen më të shpejtë në botë dy muaj pas fillimit të tij, me më shumë se 100 milionë përdorues deri në janar.

Ky sukses i hershëm e ka shtyrë Microsoft-in të integrojë motorin e tij të kërkimit Bing dhe shfletuesin Edge me teknologjinë që funksionon ChatGPT me shpresën për të përmirësuar përvojën e përdoruesve.

Javën e kaluar, Google-i prezantoi një aplikacion të ngjashëm të inteligjencës artificiale, i njohur si Bard, pasi zbuloi një pamje paraprake të platformës në shkurt.

Gjithashtu në mes të marsit, gjigandi i teknologjisë kineze Baidu njoftoi përgjigjen e tij ndaj aplikacionit amerikan – një platformë e quajtur Ernie. Si Bard ashtu edhe Ernie kanë vuajtur nga pengesat e hershme teksa nxehet gara e armatimeve të inteligjencës artificiale.

Ndërkohë, OpenAI ka prezantuar GPT-4, një version i përmirësuar i teknologjisë pas ChatGPT. Platforma e re mund të analizojë imazhe dhe tekste më të gjera deri në 25 mijë fjalë, të krijojë një faqe interneti nga një skicë e vizatuar me dorë dhe të rikrijojë lojëra brenda sekondave.

Kompanitë tani po nxitojnë të nxjerrin produkte të ndërtuara tërësisht në ChatGPT në sektorë që variojnë nga shërbimi ndaj klientit te analitika financiare.

Në një kohë kur Organizata Ndërkombëtare e Punës vlerëson tashmë se 208 milionë njerëz do të jenë të papunë në vitin 2023, a do të rrisë në mënyrë dramatike papunësinë kjo valë e re e inteligjencës artificiale? Cilat punë do të zëvendësonin potencialisht këto mjete? Cila është e ardhmja e punës?

ChatGPT dhe modelet e tij rivale të inteligjencës artificiale mund të prishin në mënyrë dramatike tregun e punës, duke përfshirë zëvendësimin e punëve rutinë në disa sektorë.

Por në përgjithësi, teknologjia mund të rrisë produktivitetin dhe të plotësojë punëtorët njerëzorë, në vend që të çojë në papunësi, sipas ekspertëve.

Ndryshimi do të tregojë pjesërisht në përmirësimin e produktivitetit, sipas ekonomistëve dhe analistëve të teknologjisë. Tashmë ka prova të hershme për këtë.

Një studim i ri, i cili ende nuk është rishikuar, i kryer nga dy studiues në MIT tregoi se ChatGPT rriti ndjeshëm produktivitetin për profesionistët e arsimuar në kolegj që kryejnë detyra të shkrimit profesional të nivelit të mesëm.

Studiuesit kërkuan 444 shkrimtarë, konsulentë dhe profesionistë të burimeve njerëzore të shkruanin njoftime për shtyp, raporte të shkurtra, plane analizash dhe emaile delikate.

Dhe gjysma e tyre përdorën ChatGPT.

Studimi zbuloi se punëtorët me aftësi të ulëta përfituan veçanërisht nga mjeti, i cili ndihmoi në reduktimin e kohës që iu deshën – dhe zvogëloi ndryshimin në cilësi midis punës së tyre dhe punëtorëve më të kualifikuar.

Studimi që ekzaminoi vendet e punës që mund të preken më shumë nga mjetet si ChatGPT, identifikoi shërbimet ligjore dhe letrat me vlerë, mallrat dhe investimet si sektorë që mund të ndërpriten.

Megjithatë, ky efekt në produktivitet mund të nënkuptojë gjithashtu se inteligjenca artificiale merr përsipër disa nga detyrat më të zakonshme në profesionet e prekura në vend që të zëvendësojë një fuqi punëtore me shumicë, kanë thënë ekspertët.

Sipas tyre, inteligjenca artificiale nuk do të jetë në gjendje të zëvendësojë punët jo rutinore dhe thelbësore, të tilla si një avokat që duhet të debatojë në një gjykatë, ose roli i ndjeshëm i një farmacisti që duhet të shesë barnat e përshkruara.

Por në fund të fundit, ekonomia – dhe kompanitë individuale – do të kenë nevojë për një ekuilibër, duke integruar punën njerëzore dhe atë të inteligjencës artificiale.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-