Opoja.net

A e dini se cilat janë organet më të rënda në trupin e njeriut?

Në këtë artikull ju sjellim disa nga organet që kanë peshë të rëndë në trupin e njeriut, transmeton Gazeta Sinjali.

1.Lëkura

89
SONDAZH / Zgjedhjet Lokale
A mendoni se ka keqpërdorime gjatë zgjedhjeve në Dragash ?

Pesha mesatare: 4,535g

Funksioni: Mbron nga patogjenët, siguron izolim, sintetizon vitaminën D, rregullon temperaturën, siguron ndjesi.

2.Mëlçia

Pesha mesatare: 1,560g

Funksioni: Zbërthen toksinat, prodhon hormone, proteina dhe biokimikë të tretjes, rregullon ruajtjen e glikogjenit

3.Truri

Pesha mesatare: 1,500g

Funksioni: Drejton funksionet ekzekutive të tilla si arsyetimi, kordinon përgjigjet ndaj ndryshimeve në mjedis.

4.Mushkëritë

Pesha mesatare: 1,300g

Funksioni: Furnizon oksigjenin që do të shpërndahet nëpër trup, dëbon dioksidin e karbonit që krijohet rreth trupit.

5.Zemra

Pesha mesatare: 300g

Funksioni: Pompon gjak të oksigjenuar nga mushkëritë përreth trupit, pompon gjakun e deoksigjenuar në mushkëri.

6.Veshkat

Pesha mesatare: 260g (çift)

Funksioni: largojnë produktet e mbetjeve, rregullojnë mbajtjen e natriumit dhe ujit, filtron gjakun, prodhojnë urinë dhe hormone.

7. Shpretka

Pesha mesatare: 175g

Funksioni: Filtron gjakun, mban një furnizim rezervë të gjakut, riciklon hekurin, sintetizon antitrupa, largon bakteriet.

8. Pankreasi

Pesha mesatare: 70g

Funksioni: Prodhon insulinë dhe glikogjen, sekreton enzima që ndihmojnë në thithjen e lëndëve ushqyese në zorrën e hollë.

9. Gjëndra tiroide

Pesha mesatare: 20g

Funksioni: Kontrollon përdorimin e energjisë së trupit, bën proteina, kontrollon ndjeshmërinë e hormoneve.

/Gazeta Sinjali/

IHK: Nesër dita dhe nata do zgjasin nga 12 orë

Opoja.net

Si ta gjeni gëzimin në punë, 3 këshilla

Opoja.net

Nëse keni frikë nga fluturimet e natës, kjo fotografi mund të thellojë frikën tuaj edhe më shumë

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net
Fokusi
Shiko
Zgjedhjet
Kontribo
Raporto