Afër tre milionë bileta janë shitur për Kupën e Botës, thotë Infantino

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Sport

Shitjet e biletave për Kupën e Botës të futbollit po i afrohen shifrës së tre milionëve përpara turneut që fillon në Katar më 20 nëntor, thanë të hënën presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe organizatorët e ngjarjes.

10 vendet më të mëdha blerëse nga 2.89 milionë biletat e shitura janë Katari, Shtetet e Bashkuara, Arabia Saudite, Anglia, Meksika, Emiratet e Bashkuara Arabe, Argjentina, Franca, Brazili dhe Gjermania, tha në një konferencë shtypi shefi operativ i FIFA-s, Colin Smith në Doha, njofton Reuters.

“Aktualisht ka disponueshmëri të ulët ose aspak për ndeshje,” tha Smith.

Infantino, duke iu drejtuar konferencës në një video të regjistruar, tha se 240,000 paketa mikpritjeje ishin shitur për turneun njëmujor, duke e bërë atë “programin më të suksesshëm të mikpritjes ndonjëherë”, tha ai.

Sipas faqes së internetit të FIFA-s, biletat e mikpritjes, të cilat lejojnë hyrjen në sallonet luksoze të stadiumit, disa me pije alkoolike pa rrjedhje, kushtojnë më shumë se 34,300 dollarë për person për ndeshjet gjysmëfinale dhe finalen.

Katari, vendi më i vogël që ka pritur turneun global të futbollit, po përgatitet për rreth 1.2 milionë vizitorë gjatë Kupës së Botës, i pari që do të mbahet në një vend të Lindjes së Mesme.

Mijëra tifozë pritet të qëndrojnë në vendet fqinje si qendra turistike Emiratet e Bashkuara Arabe dhe të fluturojnë për në Doha për ndeshje për shkak të akomodimit të kufizuar në Katar.

Drejtori i përgjithshëm i komitetit organizues të Kupës Botërore të Katarit, Yasir Al Jamal, tha në konferencën për shtyp se dy milionë netë dhoma ishin shitur dhe Katari ka shtuar 30,000 dhoma shtesë për të akomoduar shitjet e biletave në minutën e fundit.

“Kjo është krijuar për të siguruar që të gjithë mbajtësit e biletave të kenë shanset më të mira për të siguruar akomodimin”, tha Al Jamal.

Me shumicën e rreth 31,000 dhomave të hoteleve në Katar të zëna nga ekipet e futbollit, stafi i tyre mbështetës dhe zyrtarët e Kupës së Botës, organizatorët po u ofrojnë tifozëve strehim në apartamente, vila, kabina metalike të parafabrikuara, tenda shkretëtirë dhe tre anije lundrimi të ankoruara në portin e Dohas.

Japonia do të jetë skuadra e parë që do të arrijë në turneun më 7 nëntor, tha Smith./Demokracia.com/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-