Opoja.net

Aplikoni këtë mënyrë, kështu që nuk do të zgjoheni kurrë të lodhur

Aplikoni këtë mënyrë, kështu që nuk do të zgjoheni kurrë të lodhur

Shpesh zgjoheni të lodhur, ju nuk do të mendoni se humbja vetëm një orë ose dy gjumë mund të ketë ndikim të madh në shëndetin tonë, transmeton lajmi.net.

Trupit të njeriut i duhen tetë orë gjumë sepse kjo është koha e nevojshme për të rimbushur plotësisht sistemin.

Shmangia e kompjuterit dhe mos shikimi i TV të paktën një orë para gjumit mund të jetë shumë e dobishme. Kur shikojmë TV ose kur punojmë në kompjuter, truri ynë është i alarmuar dhe pasi të kemi mbaruar, trupit tonë i duhet ca kohë që të qetësohet para se të flemë.

Për fat të mirë, ekziston një ilaç plotësisht natyral që mund të ndihmojë në rastet e privimit të gjumit. Pjesa më e mirë është që shumica prej nesh e kanë atë në familje. Kripë deti Himalayan.

Kripa Himalayan është gjithashtu e mirë për dhimbje koke migrene, ajo mund të mbështesë gjëndrat mbiveshkore në përpjekjen e tyre për të luftuar sëmundjet dhe ato madje mund të mbështesin humbjen e peshës.

Ajo që është edhe më interesante është se kripa Himalayan mund të luftojë gjithashtu depresionin sepse mund të ndikojë në nivelet e serotoninës. Më në fund, kjo kripë stabilizon nivelet e melatoninës dhe ky hormon është thelbësor për një gjumë të mirë të natës. /Lajmi.net/

Një enigmë që ka “çmendur” shumë njerëz: A është e mundur të zgjidhet kjo detyrë?

Opoja.net

NASA publikon tingujt e parë të regjistruar në Mars

Opoja.net

14 marsi, ditëlindja e Ajnshtajnit

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net