Apple konfirmon se iPhone-i do të bëhet me USB-C, por kompanisë nuk i duket ide aq e mirë

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Apple ka dhënë konfirmimin e saj më të drejtpërdrejtë deri më tani se një iPhone i pajisur me USB-C po vjen tani që Bashkimi Evropian po detyron që të gjithë telefonat e shitur në vendet e tij anëtare të përdorin lidhësin nëse kanë një karikues fizik.

Kur u pyet nga Joanna Stern e The Wall Street Journal nëse kompania do të zëvendësonte Lightning, drejtuesi i marketingut të Apple, Greg Joswiak u përgjigj duke thënë: “natyrisht që do të duhet të pajtohemi, nuk kemi zgjidhje”.

Stern e përmendi ligjin gjatë një bisede me Joswiak dhe zëvendësin e softuerit Craig Federighi në konferencën Tech Live të WSJ-s, dhe pasoi duke pyetur se kur mund të prisnim të shihnim USB-C në një iPhone.

Reklama

Joswiak u përgjigj duke thënë se “evropianët janë ata që diktojnë kohën për klientët evropianë”, transmeton Telegrafi.

Aktualisht, ligji dikton që “të gjithë telefonat celularë dhe tabletët” do të duhet të përdorin USB-C deri në “vjeshtën 2024”. Joswiak refuzoi të përgjigjej nëse kompania do të përfshinte lidhësin në telefonat e shitur jashtë BE-së.

Por ai e bëri të qartë se Apple nuk është e lumtur që detyrohet ligjërisht të bëjë ndryshimin. Para se të pranonte se kompania duhet të jetë në përputhje me ligjin, Joswiak bëri një shpjegim të gjatë se si Apple ka preferuar historikisht të ndjekë rrugën e vet dhe t’u besojë inxhinierëve të saj në vend që të detyrohet të miratojë standardet e harduerit nga ligjvënësit.

Ai përmendi shembuj rreth përputhshmërisë me Micro USB dhe aparatin e dëgjimit si situata ku Apple është shtyrë të përmbushë kërkesat e pamenduara mirë.

Reklama

Ai gjithashtu sugjeroi se ngarkimi i tullave me kabllo të shkëputshme e ka zgjidhur më së shumti çështjen e standardizimit dhe pohoi se kalimi i iPhone nga Lightning në USB-C do të shkaktonte shumë mbeturina elektronike.

Megjithatë, është duke treguar atë që nuk u përmend: një iPhone pa port që mbështetet vetëm në karikimin me valë, diçka që teorikisht do të lejohej. Joswiak nuk tha se kompania po peshonte opsionet e saj, ose po shqyrtonte nëse kishte mënyra se si mund të shmangte nevojën për të vendosur USB-C në iPhone. Në vend të kësaj, ne u dha një përgjigje e refuzuar, pak dredha-dredha që çon në atë që duket si një përfundim i pashmangshëm: USB-C është porta e ardhshme për t’u lidhur dhe për të karikuar iPhone-in tuaj.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-