Arbër Krasniqi shpallet regjisori më i mirë i festivalit ‘Hyjnesha në fron’

Opoja.net Opoja.net Kultura Opoja

Arbër Krasniqi ka marrë çmimin “Regjisori më i mirë” në edicionin e 14-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit, “Hyjnesha në fron” që u mbyll dje në mbrëmje në Prishtinë.

Këtë çmimi, Krasniqi e mori për filmin e metrazhit të shkurtër, “Back Hom”.

Back Home” rrëfen historinë e një të  mbijetuari nga masakra në Burgun të Dubravës më 1999, të cilit pas shërimit i duhet të përballet më tragjedinë familjare që ia la lufta.

Ky nuk është çmimi i vetëm që Krasniqi ka marrë me “Back Home”. Deri më tani filmi është shfaqur në disa festival në gjitha kontinentet.

Në maj të këtij viti, Krasniqi mori çmimin “Outstanding Achievement in Directing” në festivalin “International Filmmaker Festival of New York” (IFFNY), në Nju Jork të SHBA-ve.

Regjisori Krasniqi ka thënë për KALLXO.com se përmes këtij filmi ka trajtuar një nga ngjarjet më të dhimbshme të historisë modern të Kosovës.

“Filmi trajton një temë universal dhe përmes saj për pak minuta kemi arritur të pasqyrojmë që atë çfarë ka ndodhur në atë burg ta bëjmë të njohur në gjithë botën”, ka thënë Krasniqi.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-