Arsyeja pse disa njerëz nuk zgjohen me alarmin e parë

Opoja.net Opoja.net Kuriozitete

Kur bëhet fjalë për zgjimin në mëngjes, ekzistojnë dy lloje njerëzish – ata që zgjohen në alarmin e parë dhe madje edhe para tij dhe ata që vazhdojnë të flenë pavarësisht zhurmës shurdhuese, transmeton Gazeta Sinjali.

Këta të fundit, edhe nëse e dëgjojnë alarmin, e kanë të vështirë t’i rezistojnë vonesës së tij.

Pse disa njerëz duken të papajtueshëm me alarme dhe a ka ndonjë mënyrë për të shmangur vonesat e vazhdueshme? Nëse nuk e dëgjoni fare alarmin, me siguri i përkisni grupit të njerëzve me gjumë të thellë.

Një studim i ritmeve të trurit dhe gjumit të qëndrueshëm ka treguar se individët që flenë më shumë gjatë një nate të qetë, mund të tolerojnë më shumë zhurmë gjatë një nate tjetër, më pak të qetë.

Sidoqoftë, një mori faktorësh të tjerë gjithashtu mund të shkaktojnë gjumë të thellë, disa prej tyre ua sjellim më poshtë:

Rutina e gjumit

Cilësia dhe sasia e gjumit mund të jenë fajtorë për problemet tuaja, veçanërisht nëse nuk keni një rutinë të rregullt për gjëra të tilla si puna me turn. Kur nuk flini tetë orët e rekomanduara, krijohet një “borxh” i gjumit që duhet të shlyhet.

Fjetja në një kohë që nuk është në përputhje me orarin tuaj natyror të gjumit mund të jetë gjithashtu problematike. Ata që janë “zogj të natës” nga natyra, kryesisht qëndrojnë zgjuar gjatë natës dhe flenë më gjatë në mëngjes. Kur alarmi bie veçanërisht në orët e hershme, ata janë në një fazë më të thellë të gjumit sesa ata që kanë shkuar në shtrat më herët.

Shëndeti juaj

Disa kushte mjekësore mund ta bëjnë të vështirë për disa njerëz që të zgjohen në mëngjes. Këto përfshijnë, për shembull, frikë gjatë gjumit, ecje në gjumë. Të gjitha këto mund të shkaktojnë probleme së bashku me ilaçe të tilla si bllokuesit beta dhe pilulat e gjumit.

Shëndeti mendor gjithashtu duhet të merret parasysh. Një nga simptomat e zakonshme të depresionit është gjumi i tepërt. Njerëzit që janë në depresion mund të jenë gjithashtu shumë të shqetësuar ose letargjikë për një gjumë të mirë.

Kur më në fund bien në gjumë, u kanë mbetur vetëm disa orë deri në mëngjes, për këtë arsye ata dëgjojnë me lehtësi alarmin. Në mënyrë të ngjashme, si stresi ashtu edhe ankthi mund të çojnë në mungesë të gjumit dhe më pas në mungesë motivimi për t’u ngritur nga shtrati. Nëse e keni gjithnjë e më të vështirë të ngriheni nga shtrati, merrni parasysh të kontaktoni një profesionist të shëndetit mendor.

Dhe tani që i dini arsyet pse vononi alarmin çdo mëngjes, lind pyetja se si të mos flini shumë. Disa gjëra mund t’ju ndihmojnë./Gazeta Sinjali/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-