Astronauti që kaloi një vit në hapësirë ​​dëshmon për ndryshimet e tmerrshme

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Astronauti i NASA-s Scott Kelly ka vendosur një rekord për qëndrimin më të gjatë në hapësirë. Megjithatë, për 340 ditët e kaluara në stacionin hapësinor, ai sot po paguan një çmim të lartë. Sa shumë ndryshoi jeta e tij pas qëndrimit në hapësirë, ai shkroi në librin “Endurance: A Year in Space, a Lifetime of Discovery”. Duke marrë parasysh shumë simptoma, libri është shumë i gjerë.

Kelly thotë se ishte i vetëdijshëm për rreziqet që po merrte që nga fillimi i misionit. Tani ai duhet të paguajë për braktisjen e Tokës.

Simptomat kryesore të të qenit në vakum, të përshkruara në libër, portali Sci-Tech i përmblodhi për lexuesit e tij.

Rreziku i kancerit: “Kur isha në hapësirë, mora një dozë ditore rrezatimi të barabartë me 10 rreze X të gjoksit. Kjo rrit rrezikun e zhvillimit të kancerit më vonë në jetë”, thuhet në libër.

Kyçet janë fryrë sikur do të shpërthejnë: “Ndjej sikur indi nën këmbë po më fryhet. Shkoj në banjë, ndez dritën dhe shikoj poshtë këmbët e mia. Gjymtyrë të huaj. I telefonoj gruas sime, thërras nga banja: ‘Zemër, shiko’. Ajo përkulet dhe më shtrëngon këmbët. “Duket sikur po luan me një tullumbace uji”.

Skuqje djegëse: “Më dhemb gjithë lëkura. Gruaja ime shqyrton me dëshpërim trupin tim. Rezulton se kam një skuqje të çuditshme në shpinë, këmbë dhe qafë – kudo që trupi im bie në kontakt me shtratin. “Duket si një alergji, sikur jam sulmuar nga një tufë bletësh”, shkruan Scott në librin e tij.

Ethet e vazhdueshme: “Më në fund arrita të them diçka – Amiko, më vjen keq, po ngrij. Zëri im e shqetësoi atë. Dora e saj e ftohtë më kalon mbi supe, pastaj mbi ballë. Ajo nuk ishte e ftohtë, ndërsa unë po ngrija.”

Rrjedhja e tmerrshme e gjakut në ekstremitetet e poshtme: “Unë luftoj të ngrihem në këmbë. Ndjej skajin e krevatit. I rrëshqis ngadalë këmbët drejt dyshemesë. Unë ngre shpinën. Sa herë që lëviz më duket sikur po mbytem në rërë. “Më vjen erë gjaku”.

Valët e të përzierave shumë më të mëdha se në misionet e mëparshme: “Fjeta për disa orë, por isha në delir. U përpoqa shumë të vija në vete, t’i tregoja gruas sime sa keq u ndjeva. Kam marramendje të rëndë. Ethe. Dhimbje në të gjithë trupin. Nuk jam ndjerë kurrë kështu, as në hapësirë ​​pas një udhëtimi të gjatë”.

Muskujt dhe kyçet e plakjes së parakohshme: “Mars 2016. Jam kthyer në Tokë pas një viti në hapësirë. U ktheva pikërisht për 48 orë. E shtyj veten nga tavolina dhe luftoj të ngrihem. Si një plak që ngrihet nga kolltuku i tij i preferuar”.

Një ndjenjë e pabesueshme graviteti: “Gjithçka dhemb. Të gjitha nyjet dhe muskujt protestojnë se jam në fushën gravitacionale të tokës. Ndihem i trullosur, edhe pse nuk mund të vjell. Zhveshem dhe shkoj në shtrat. Më pëlqen ndjesia e kopertinës që më mbulon”.

BB MediaBB Media

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-