Bashkatëdhetari nga Pllava merr iniciativë për pastrimin e rrugëve në vendlindjen e tij

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Lajme Opoja

Në rrugët nëpër të cilat qarkullojmë qdo ditë nga fshati e deri në rrugë kryesore që lidhet Komuna e Dragashit me Prizrenin, kohët e fundit janë vërejtur sasi e madhe e mbeturinave, e kjo më së shumti i ra në sy bashkatëdhetarit, Bajram Xhabali nga fshati Pllavë që jeton në Zvicër.

Bajram Xhabali, gjatë këtyre ditëve po qëndron për pushime në vendlindje në fshatin Pllavë të Opojës, mirëpo Biznismenit që jeton në Zvicër i ranë në sy rrugët nëpër të cilat ai po qarkullonte si qdo qytetar tjetër, mbeturina dhe papastërtina qdokund. Edhe pse Bajrami këtu ka ardhur për pushim, morri iniciativë me vet financim për ti pastruar këto rrugë.

Nga dita e sotme, Bajram Xhabali ka marr iniciativë që të paguaj 8 puntorë duke ju siguruar mjetet e transportit, për ti pastruar rrugët të cilat janë të kapluara nga mbeturinat.

Pastrimi i rrugëve ka filluar nga fshati Brezne deri në fshatin Zhur, punëtorët do të punojnë deri ti largojnë të gjitha këto mbeturina nëpër rrugë.

Bajram Xhabali ësdhë biznismen në Zvicër ka firmën e tij “Xhabali Izolirungen”. Vendi jonë ka nevojë shumë të madhe për njerëz të tillë, që bëjnë për kominitetin dhe për shoqërinë. Komuna e Dragashit ka mungesë të madhe të iniciativave të tilla, e cila duhet të paktën t’u jep ndonje mirënjohje këtyre që marrin këto iniciativa.

© Opoja.net

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-