BE: Në bashkëpunim me partnerët po angazhohemi në depërshkallëzim të situatës në veri

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Bashkimi Evropian ka ripërsëritur qëndrimin e tij sa i përket situatës së krijuar ditëve të fundit në veri të Kosovës, për çka tha se barrikadat e vendosura nga serbët duhet të hiqen.

Në një përgjigje për KOHËN, nga zyra për komunikim e BE-së kanë thënë se Blloku dhe partnerët e tij vazhdon të angazhohet në lehtësimin e depërshkallëzimit të situatës.

“BE-ja, së bashku me partnerët e saj, vazhdon të angazhohet plotësisht në lehtësimin e deeskalimit të situatës në veri të Kosovës në mënyrë që të sigurohet një mjedis i sigurt dhe i sigurt dhe liria e lëvizjes për të gjithë qytetarët në Kosovë. Shefi i diplomacisë së BE-së ishte shumë e qartë javën e kaluar se barrikadat duhet të hiqen”, thuhet në përgjigjen e BE-së.

Më tej është thënë se kryediplomati i BE-së, Josep Borrell dhe i dërguari për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, janë në kontakt të vazhdueshëm me të gjithë aktorët dhe do të vazhdojnë ta bëjnë këtë.

Siç është bërë e ditur hapat e ardhshëm për normalizimin e marrëdhënieve, duke përfshirë takimet dhe vizitat, sipas BE-së do të shpallen në kohën e duhur sipas rastit.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-