​BioNTech: Vaksina kundër kancerit mund të jetë e disponueshme deri në vitin 2030

Merlinda Guraj Merlinda Guraj Shëndeti

Çifti i martuar, profesor Ugur Sahin dhe Ozlem Turedzi, të cilët themeluan BioNTech, një kompani bioteknike që zhvilloi një vaksinë efektive mRNA kundër Covid-19 me Pfizer, parashikuan që një vaksinë kundër kancerit mund të jetë gjerësisht e disponueshme në dekadën e ardhshme.

Duke folur si i ftuar në “E diela me Laura Kuenssberg” të BBC-së, profesori Ozlem Turedzi tha se ata besojnë se një kurë për kancerin është e arritshme.

Një vaksinë kundër kancerit, e cila do të bazohej në zbulimet e bëra nga shkencëtarët gjatë zhvillimit të një vaksine kundër Covid-19, mund të jetë gjerësisht e disponueshme brenda vetëm tetë viteve, tha profesori Ugur Sahin.

“Ne besojmë se do të ndodhë patjetër para vitit 2030”, shtoi ai.

Profesor Sahin gjithashtu theksoi se ai shpreson se vaksina, e cila aktualisht është në zhvillim, do të trajnojë trupin për të njohur dhe sulmuar kancerin duke përdorur teknologjinë mRNA, shkruan Business Insider.

“Qëllimi që kemi është të jemi në gjendje të përdorim një qasje të individualizuar të vaksinës për të siguruar që pacientët të marrin një vaksinë të personalizuar direkt pas operacionit,” shpjegoi profesori.

BioNTech fillimisht u përqendrua në zhvillimin e teknologjive të bazuara në mRNA për një qasje specifike ndaj trajtimit të kancerit, sipas The New York Times.

Profesor Turedzi tha se përvojat e tyre duke punuar në pavijonet e kancerit, si mjekë të rinj, të cilët ishin të frustruar që nuk ishin në gjendje të ofronin trajtim për pacientët onkologjikë, i çuan ata në punën e tyre në kërkimin e kancerit.

“Ajo punë ishte një erë bishti për zhvillimin e një vaksine kundër Covid-19, tani po i kthehemi kërkimit të kancerit”, tha profesor Turedzi.

Kunsberg e pyeti çiftin nëse kishte “ende një shans” që vaksina e kancerit të mos funksiononte.

“Unë nuk mendoj kështu,” u përgjigj Turedzi, duke shtuar se gjithçka që ata kanë mësuar për sistemin imunitar dhe atë që vaksina e kancerit arrin tregon, në parim, një aktivitet të qartë – “ne mund të nxitim ato qeliza T vrasëse, ne mund të synojmë ato.”

Ajo tha se mbetet për t’u parë se si mjekët do të përdorin lloje të tjera të ndërhyrjeve mjekësore në kombinim me vaksinën dhe çfarë tjetër duhet të ndryshohet në mënyrë që pacientët të shërohen.

“Çdo hap dhe çdo pacient që trajtojmë në këto prova të kancerit na ndihmon të kuptojmë më shumë se çfarë po luftojmë dhe si ta zgjidhim atë”, shtoi profesori.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-