Bullgaria premton përkrahje për Kosovën në rrugën drejt anëtarësimit në BE

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Estonia ka premtuar do të vazhdojë ta mbështesë Kosovën në rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian (BE).

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë përmes një reagimi në Twitter, ka thënë se aplikimi i Kosovës për anëtarësim në BE tregon synimin e qartë për vazhdimin e agjendës së reformave të BE-së.

“Bullgaria do të vazhdojë të mbështesë Kosovën që të bëhet pjesë e familjes së BE-së”, thuhet ndër të tjera.

Ndryshe, krerët e shtetit të Kosovës të mërkurën nënshkruan aplikimin për anëtarësimin e Kosovës në Bashkimin Evropian në një ceremoni zyrtare të organizuar në ambientet e Presidencës, ndërkaq të enjten në Pragë, kryeministri i vendit, Albin Kurti ia dorëzoi aplikimin zyrtarëve të Republikës së Çekisë, shtet ky që kryeson Presidencën e Këshillit të BE-së.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-