Çfarë duhet të keni parasysh kur blini një laptop të ri?

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Ne e dimë se nuk është e lehtë të zgjedhësh një laptop të ri – këtu janë disa gjëra që duhet t’u kushtoni vëmendje kur blini.

Ndryshe nga blerja e pajisjeve të tjera, blerja e një kompjuteri, veçanërisht një laptop, është shumë më e ndërlikuar për shkak të përzgjedhjes së gjerë të modeleve që vijnë me kombinime të ndryshme të komponentëve. Megjithatë, ka disa gjëra që mund t’i konsideroni për të kufizuar zgjedhjet tuaja.

Si planifikoni të përdorni laptopin?

Para se të filloni kërkimin tuaj, duhet të përcaktoni qëllimin e laptopit tuaj të ri, d.m.th. për çfarë ju nevojitet. Pavarësisht nëse e përdorni për detyra profesionale, për të parë filma dhe seriale, për të luajtur lojëra ose për të kryer detyra të përditshme.

Kuptimi i qëllimit të laptopit do t’ju ndihmojë shumë në zgjedhjen e specifikave të duhura.

Madhësia e ekranit është shumë e rëndësishme

Nëse e keni përcaktuar qëllimin e laptopit, gjëja tjetër që duhet të bëni është të mendoni për madhësinë e ekranit. Ky artikull është shumë i rëndësishëm sepse ndikon në madhësinë e imazhit dhe zonën e disponueshme të punës. Një ekran më i vogël do të rrisë transportueshmërinë e laptopit, ndërsa një më i madh do të sigurojë një përvojë më të mirë vizuale.

Natyrisht, megjithëse zgjedhja e diagonales së ekranit varet absolutisht nga ju, rezolucioni gjithashtu luan një rol të madh – sa më i madh, aq më mirë – dhe ne nuk rekomandojmë zgjedhjen e një laptopi me rezolucion ekrani më të ulët se FullHD (1080p).

A do të largohet laptopi nga shtëpia juaj?

Një artikull për të cilin do të duhet të mendoni paralelisht është transportueshmëria. Edhe pse kjo veçori është në emrin e vetë pajisjes (laptop), kjo nuk do të thotë që çdo laptop është po aq i lëvizshëm. Nëse zgjidhni një pajisje me një diagonale të madhe ekrani, të përbërë nga komponentë dhe materiale që rrisin ndjeshëm peshën e saj, do të kuptoni shumë shpejt se sa përpjekje kërkohet për ta transportuar atë.

Nga ana tjetër, nëse zgjidhni një model me ekran më të vogël, i cili është bërë nga materiale më të lehta dhe përbërësit e të cilit nuk kontribuojnë ndjeshëm në peshën e tij, do të mund ta mbani kudo me vete pothuajse pa e ndjerë – qoftë në punë. , në kolegj ose në pushim, që të mund të dëgjoni muzikë ose të shikoni video.

A ruani skedarë në disk?

Para se të filloni të kërkoni, merrni parasysh edhe hapësirën në disk që do të keni në dispozicion, veçanërisht nëse dëshironi të ruani sasi të mëdha skedarësh. Nëse zgjidhni një laptop që nuk ka hapësirë ​​të mjaftueshme ose aftësi për t’u zgjeruar në të ardhmen, do të jeni të dënuar të përdorni zgjidhje të jashtme, gjë që, do ta pranoni, nuk është ideale nëse transportueshmëria është e rëndësishme për ju.

Kërkimi mund të fillojë

Uebsajtet tona të dyqaneve kompjuterike kanë filtra që mund t’i aplikoni për të parë modelet që përputhen me atë që keni në mendje. Kur i aplikoni dhe gjeni një model që mendoni se i përshtatet buxhetit tuaj, duhet t’i kushtoni vëmendje specifikave që ndikojnë në performancën e tij.

Performanca e një laptopi varet nga faktorë të tillë si procesori, RAM dhe karta grafike. Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një procesori, zbuloni se cili gjeneratë është aktualisht aktual. Rekomandimi ynë është që gjithmonë të zgjidhni gjeneratën aktuale ose të mëparshme në mënyrë që pajisja juaj të mos vjetrohet shpejt dhe në varësi të nevojave tuaja, fuqisë së procesorit, si dhe numrit të bërthamave.

Nëse luani lojëra ose punë që ju kërkojnë të kryeni detyra intensive grafike, do t’ju duhet një kartë grafike diskrete. Megjithatë, nëse nuk është kështu, mos ngurroni të zgjidhni një model, procesori i të cilit ka grafikë të integruar.

Sigurisht, sasia e RAM-it që keni është gjithashtu shumë e rëndësishme. Shumica e përdoruesve do të jenë krejtësisht të kënaqur me opsionin 8 GB RAM, por ne ju rekomandojmë të përdorni modelin 16 GB për t’u siguruar që aplikacionet do të vazhdojnë të funksionojnë pa probleme nëse çdo përditësim i ardhshëm rrit sasinë e burimeve të kërkuara për të funksionuar siç duhet. Sigurisht, as mos merrni parasysh një laptop që ka më pak se 8 GB RAM.

Gjëra të vogla që nuk janë aq pak

Edhe kur mendoni se keni gjetur laptopin e përsosur për nevojat tuaja, ka gjëra të vogla për t’u kushtuar vëmendje, si jetëgjatësia e baterisë, portet e disponueshme, garancia dhe mbështetja teknike dhe nëse sistemi operativ është i instaluar paraprakisht.

Lexoni me kujdes të gjitha specifikimet e pajisjes së dëshiruar dhe përpara se të vendosni përfundimisht për një model, shikoni ose lexoni komentet e lëna nga përdoruesit në platformat e vlefshme online.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-